Друштво

Крушевац: Уместо плата дочекали – стечај

КРУШЕВАЦ – Стотинак бивших радника Фабрике уља, за коју је предвиђен стечај, на основу извршних судских пресуда потражује више од 20 заосталих плата. Из некада успешне фирме, у децембру 2013. – у оквиру социјалног програма – отишло је 119 од укупно 137 радника, а они који су узели отпремнине страхују да ће се имовина распродати…

– Добила сам извршну пресуду 4. априла прошле године, исплаћала судске таксе које су ме коштале 44.000 динара, а прошлог децембра и 6.000 динара за вештачење доприноса. До 19. јануара, када сам радила пресек, заједно са каматом, дугује ми се око 830.000 динара – каже бивша радница Снежана Ђурић.

Бивши радници кажу да су сазнали за продају фабричког инвентара, као и неких сировина, па претпостављају да је на тај начин наплаћено више од 10 милиона динара. Зато их и боли то што су “намирени” углавном бивши руководиоци, те неки од запослених који су у фабрици остали по уговору.

Радницима је, кажу, када су напуштали уљару, речено да ће се подмирити кроз поступак реструктурирања – шта год то значило. У просеку им се, без камата, дугује од 500.000 до 700.000 динара. У међувремену, искрсавају нови проблеми…

ХРОНОЛОГИЈА ПРОПАСТИ

КРУШЕВАЧКУ Фабрику уља, 2004, привредник Божин Милићевић купио је за само 30.000 евра, а период до раскида приватизације, 2011, обележило је подизање кредита и вишеструко стављање хипотека на имовину – без користи за фирму. Радници су најпре штрајковали, на крају били принуђени да узму социјални програм, а уљара – једина јужно од Београда, са традицијом од 1946. године – остављена је на цедилу. Иако су пљуштала обећања свих власти да ће бити спасена, недавно је предложен стечајни поступак…

– После 40 година радног стажа, 3. јануара остварио сам право на пензију, али то је само на папиру, јер фабрика није уплатила три године доприноса: од 2011. до 2013, што је око 200.000 динара. Сада не знам шта ме чека, а супруга ми је тешки срчани болесник, има и заказану операцију, али немамо од чега да се лечимо. Молио сам управу да то регулише… – очајан је Сава Илић.

Како год било, у Фабрици уља незванично кажу да би радници били исплаћени да имовина није под хипотеком, те појашњавају да покретну имовину продаје суд, а непокретну – банке. Оно што је било слободно за продају, искористило се за подмиривање оних који раде, мада се и њима дугује десетак плата. Кажу, бивши радници биће исплаћени из стечајне масе, како је прописано Законом о стечају.

 

С. Бабовић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!