УКОЛИКО се ове недеље не повећа одзив грађана да дају крв, све операције у медицинским установама у Београду, сем хитних интервенција, биће одложене до даљег! Да би здравствени центри у престоници оптимално функционисали потребно је да се сакупи од 250 до 300 јединица крви на дан, а садшњи тренд не прелази 120. Слично је и другим градовима у Србији, а посебно је алармантно у Крагујевцу где, уколико би се у овом тренутку указала потреба за већом хитном интервенцијом, лекари би морали да одлуче ко би остао без драгоцене течности!?
– Институт је од 1. јула прикупио 7.200 јединица крви, што на сталним пунктовима што у мобилним тимовима, а издали смо чак 8.900 јединица – каже за “Новости” Ивана Родић из Института за трансфузију крви Србије. – То је скоро 2.000 јединица више, што је и довело до смањења резерви. Зато смо били принуђени да замолимо друге трансфузивне установе широм Србије да нам упуте своје вишкове. Ситуација је генерално лоша у целој земљи, али се у Београду обављају најтеже и најкомпликованије операције, па је овде највише крви и потребно.
Смањен број добровољних давалаца је карактеристичан за летњи период, јер су људи на одморима, али су велике врућине додатно закомпликовале ситуацију.
– Ова недеља ће бити посебно проблематична јер су резерве које имамо довољне само за два дана – говори нам Родићева. – Последњег радног дана прошле недеље смо прикупили 73 јединице, а треба нам трипут више. Ако се овакав тренд настави, обуставићемо давање крви за све оне операције које нису хитне. Колико дана ће интервенције бити одлагане зависи од јединица крви које будемо сакупили наредних дана.
Из Центра за трансфузију крви у Крагујевцу већ две недеље безуспешно апелују на житеље Шумадије да добровољно дају крв, јер су залихе на минимуму. Интервенише се само код витално угрожених болесника. На залихама, тренутно, има довољно “Б” позитивне крвне групе, док залиха “А” позитивне скоро и да нема. Овдашњем КЦ је дневно потребно од 30 до 40 јединица крви, а ових дана се прикупља тек око 20.
– Ако би се сада десила нека већа саобраћајна несрећа, морали бисмо да правимо тријажу коме дати крв, а коме не – рекла нам је Звездана Лојпур, начелница ове службе.
У нишком Заводу за трансфузију крви тренутно имају залихе крви и крвних продуката само за десетодневне потребе. Овај Завод снабдева КЦ, који покрива подручје од два милиона становника. У Новом Саду, како сазнајемо у Клиничком центру Војводине, залихе крви су довољне и у овом, летњем периоду.У Србији је, иначе на сваких 100 секунди потребан давалац крви за децу и одрасле! Селекција припреме оперативног програма, како би се сачувале резерве за хитне случајеве, је неминовност. Зато апел за давање драгоцене течности из Института за трансфузију Србије упућују свим грађанима, не само сталним даваоцима.
ДУЖНИ СМО ДА ПОМОГНЕМО
Воислав Вићентијевић (39) минулог викенда је 13. пут дао крв и дошао је у Завод чим је сазнао да недостаје драгоцена течност.
– Нико од мојих не чека неку операцију, али на овакав апел нико не би требало да се оглуши. Дужни смо да помогнемо. И заиста, мојих десет минута овде некоме може да спаси живот – рекао нам је Вићентијевић.
ПУНКТОВИ
* Сви који желе да дају крв то могу да учине у свим центрима у Србији где постоје службе за трансфузију.
* Београђани хуманост могу да покажу на делу сваког дана од 7 до 19 часова у Институту за трансфузију у Улици Светог Саве 39, у аутобусу стационираном на Студентском тргу од 9 до 14 сати и у Ургентном центру од 9 до 16 часова.
Новости
KAKO DA VAM DAMO KRV KADA VAM JE PROPALA OVOLIKA KRVNA PLAZMA JA IMAM OVU KRVNU GRUPU I DAJEM KRV ALI SAM TO PRESTAO DA RADIM IZ RAZLOGA STO MISLIM DA NEKO TO ZLOUPOTREBLJAVA I ETO MNOGO IH IMA KAO JA