Економија

КУЋНИ БУЏЕТ: Оставимо у продавници тек 365 динара

Кућни буџети су све тањи, а просечан рачун у супермаркетима износи око 365 динара. За годину промет мањи 10 одсто

Зависно од продајног формата, у малим продавницама најчешће трошимо око 200, а у већим маркетима до 500 динара. Куповна моћ грађана стрмоглаво пада. Из месеца у месец смањују се количине купљене робе, и све ређе се и иде у шопинг.

Промет је у великим трговинама десеткован. Структура “дневне“ корпе годинама се не мења, а у њој су најчешће хлеб, млеко, салама, јогурт, кромпир, јабуке, цигарете…

Просечна плата у Србији од 390 евра, прилично је оптерећена бројним издацима. Српска породица, према статистичким прорачунима, на храну троши око 40 одсто зараде, око 25 одсто “одлази“ на комуналије, још око 15 одсто треба издвојити за трошкове превоза. За куповину обуће, одеће, школског прибора остаје мало пара

Само у последњих годину дана продаја је смањена за 10 одсто. Пазаре се само најнеопходније намирнице, а промет скочи само уочи празника и дан, два након примања плата и пензија. То и не чуди, јер највећи део зарада издвајамо за фиксне месечне рачуне и рате кредита.

“У мањим местима у унутрашњости пад промета је још драстичнији, а главни узрок је све слабија куповна моћ грађана, што аутоматски доводи и до пада тражње”, истиче Петар Богосављевић, председник Покрета за заштиту потрошача. Промет је у малопродаји, у поређењу са 2008. годином, опао чак за трећину и појединачни пазари су нижи од оног што кажу сами прометници.

За просечну плату, која према подацима Министарства трговине износи око 44.000 динара, све мање ствари може да се купи. Ситуација је утолико лошија што многи у Србији зарађују знатно мање од републичког просека. Али статистика је неумољива – једни једу месо, а други купус. У просеку сви у тањиру имамо сарму. То, заправо, и не би било тако лоше, али и тај “просек“ за већину грађана је недостижан.

Трочлано домаћинство располаже са 55.000 динара и у старту му недостаје око 10.000 динара да подмири основне издатке за храну и комуналије. Готово половина месечних примања и даље одлази на куповину хране и пића.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Nemojte gradjani da trosite vise od 365 dinara na kupovinu da bi Aleksandar Vulin i Nebojsa Stefanovic mogli da kupuju vile od par miliona eura .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!