Куповна моћ мерена односом просечне нето зараде и просечне, односно минималне потрошачке корпе, у јануару је била осетно мања, захваљујући, пре свега, смањењу просечне зараде, показује анализа Минситарства спољне и унутрашње трговине.
За покриће просечне корпе било је потребно 1,73 просечне зараде која је износила 37.966 динара, а за покриће минималне, било је довољно 0,90 просечне зараде. У децембру је за просечну корпу било потребно 1,28 зарада, а за покриће минималне 0,67 просечне зараде.
Посматрано по градовима, куповну моћ изнад просека Републике имали су Београд, Панчево, Ужице, Шабац, Крагујевац и Смедерево.
У градовима који се статистички прате просечна нето зарада је покрила минималну корпу, осим у Новом Саду, Нишу, Сремској Митровици, Зрењанину и Ваљеву, али није била довољна за покриће просечне потрошачке корпе.
Просечна потрошачка корпа за јануар износила је 65.718 динара и већа је 1,07 одсто или 693 динара, у односу на децембар. Минимална корпа за износила је 34.178 динара и већа је 0,76 одсто или 258 динара, у односу на ону из претходног месеца.
Просечна нето зарада, исплаћена у јануару, номинално је била мања 3,1 одсто, а реално за шест одсто. У односу на јануар 2013. године, просечна потрошачка корпа већа је 1,96 одсто, а минимална 0,86 одсто.
Потрошачке цене производа и услуга у јануару су односу на децембар, биле више 1,4 одсто. Раст цена забележен је у групама: алкохолна пића и дуван 5,9 одсто, храна и безалкохолна пића 2,3, здравство 1,2, транспорт један одсто, стан, вода, електрична енергија, гас и друга горива 0,8 и ресторани и хотели 0,3 одсто.
Пад цена забележен је у групама рекреација и култура 1,1 одсто, у групама комуникације и намештај, покућство и текуће одржавање стана по 0,4 одсто.
Цене осталих производа и услуга нису се битније мењале.
Танјуг