Економија

Курс америчког долара у Србији већ стигао евро

БАНКЕ у Србији обориле су још један неславан рекорд. Поједине су успеле, пре светских курсних листа, да изједначе вредност долара и евра. Наиме, оне већ продају америчку валуту по 123 динара, а за њу плаћају 11 динара мање! Тиме, у овим турбулентним, међувалутним временима добро зарађују. Уколико долар код нас настави да расте досадашњом брзином, ускоро ће премашити европску монету, пре него што се то догоди на светским берзама.

Ипак, аналитичари очекују да је оваква ситуација у Србији кратког даха и да ће се америчка валута примирити и код нас.

– Продаја долара по 123 динара обављена је јер банка има такву процену, а, с друге стране, сигурно да постоје инвеститори који панично беже из неке нестабилне валуте у долар. Такође, можда је неко од улагача хтео унапред да купи америчке обвезнице ФЕД чији принос очекивано расте. И ако је било спорадичне трговине по цени од 123 динара за долар, она није, нити ће до краја године бити правило. Јачање америчке валуте ће јењавати, а психолошки генератори ће се хладити – каже Бранко Живановић, професор на Београдској банкарској академији.

У смеру, како истиче Живановић, јачања, известан утицај ће произвести очекивано подизање референтне каматне стопе у САД, али ни тада не треба очекивати да ће долар достићи поменути ниво. Нешто наглашенији удар на вредност долара код нас резултат је чињенице да је наша валута подложна утицајима на тржишту, и да је истовремено негативан утицај на њу имао како долар, тако и евро, и појединачно и симултано. Такође, на овако малим и слабим тржиштима и наглашенија јачања кључних светских валута се више осете:

– Треба очекивати да ће се продајни курс наредних дана кретати око 117,01 динар за најбоље клијенте банака за девизе, 117,03 за просечне клијенте, а преко 117,05 и око ове величине за најобичније клијенте. Једино за мале износе и за ефективу курс ће прелазити 118 динара. Али прелазак изнад 120 динара не треба очекивати .

СПРЕМНИ НА СВЕ

– И ПОРЕД турбулентних дешавања на светским тржиштима, не само у новембру, већ током читаве 2016. године, одржана је релативна стабилност курса динара према евру. НБС ће и у наредном периоду наставити да свакодневно прати све потенцијалне факторе који могу утицати на кретање курса динара и по потреби адекватно реаговати – истичу у нашој централној банци.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!