Економија

Курс гура цене

За само месец дана европска валута вреднија десетак динара, а рачун је стигао и грађанима и привреди. Обимнија поскупљења спречава мањак пара у новчаницима као и пад промета у трговинама

ВИШИ трошкови за произвођаче и увознике, а самим тим и више цене за купце су, очито, неминовност, будући да је евро вреднији чак десет динара више него пре месец дана. Разлог што се то још не дешава у великом обиму јесте чињеница да је у новчаницима грађана све мање пара.

Просечна нето зарада исплаћена у јануару ове године била је 36.639 динара, или око 333 евра. С друге стране, просечна плата у Албанији је око 380, Бугарској 390, Македонији 380, БиХ 450, Румунији 480, Црној Гори 530, Хрватској 800, Словенији 1.000 евра.

Промет пада у малопродаји. У јануару је чак 22,9 одсто мањи него у децембру. У односу на прошлогодишњи јануар (традиционално лош месец за трговце) мањи је за 3,2 одсто.

Произвођачи се све више жале да морају да раде на ивици исплативости, а повремено чак и да „зажмуре“ над чињеницом да на сваком произведеном комаду робе – губе. Зато се све више и одлучују да калкулације о новим ценама замене плановима штедње, смањењем производње…

СРБИЈА, ТУРСКА, НЕМАЧКА… СРБИЈА, Турска, Русија и Румунија имају веома јак и брз утицај промена девизног курса на цене. Практично у првих неколико месеци се највећи део ефекта депресијације курса пренесе на цене. 

– У развијеним земљама, попут Немачке, Италије или Француске вредност овог ефекта износи мање од 0,07 одсто за пола године, док је укупни утицај после годину дана само 0,2 одсто – подсећа Милићевић.
– Зато јако чуде извештаји из Народне банке да опредељење на ниво циљане инфлације у овој години буде четири плус-минус 1,5 одсто, при веома непредвидивом кретању курса.

 

Да се у привреди баш ово дешава, указује и статистика. Индустријска производња је у јануару ове године забележила пад од 2,7 одсто у односу на исти месец прошле. Подаци би били и драстичнији, али је чињеница да смо имали снежне непогоде и повећану потражњу за енергијом условила да рударство бележи раст производње од 10,9 одсто, а сектор снабдевања електричном енергијом и гасом – 6,2 одсто.

Како се у свему овоме „сналази“ домаћа валута, хоће ли, како нам најављују надлежни заиста доћи до њене стабилизације?

– Уобичајно је да се девизни курс, односно курс динара према евру креће зависно од тога како тржишна кретања то опредељују – каже проф. др Небојша Савић, професор београдског ФЕФА. – Динамика тог кретања пре свега је везана за то колико производимо, колико стварамо добрих и квалитетних роба и услуга, колико извозимо и колика је наша продуктивност, и у зависности од тога кретаће се и курс.

Србија је, бар према важећем Закону о НБС, одлучила да главни циљ монетарне политике не буде циљање курса, већ циљање, односно обуздавање инфлације. Ипак, очито је да увозно зависна, кредитно оптерећена земља, њена привреда и грађани не могу, а да свакодневно не провере – са каквим се курсом динара будимо сутра.

– Србија има једну велику бољку која је дуго година присутна и не отклања се, а то је да имамо јако изражену потрошњу, а мало улажемо из дохотка који стварамо. Такође, мало инвестирамо из сопственог новца, а највећи део инвестиција потиче од увоза капитала односно од задуживања – закључује Савић. – Ми годинама трошимо више него што стварамо и због тога се задужујемо. То је проблем који нас сада полако сустиже зато што обавезе према иностранству морају да се враћају у еврима, а зарађује се у динарима.

Према тврдњи економисте Драгована Милићевића, сарадника сајта „Макроекономија.орг“, недвосмислено је потврђен значајан утицај депресијације курса на кретање цена у Србији у кратком року.

– Утицај шока девизног курса на домаће цене траје преко годину дана, али највише се осећа у прва три месеца – каже Милићевић. – Практично две трећине укупног трансмисионог ефекта видљив је у ценама у прва три месеца и комплетира се током године. Међутим, после пола године, цене више не реагују на шок девизног курса.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!