Бернар Кушнер, бивши шеф УНМИК-а, ухватио се за главу када му је данас у Приштини постављено питање везано за истрагу о наводима о постојању трговине органима на Косову.
„Никада! Никада! Никада нисам чуо за жуту, зелену или љубичасту кућу“, подвукао је видно узнемирен Кушнер који је овога пута пребацио лоптицу на Еулекс, рекавши да су они одговорни за истрагу која се тим поводом води.
„Пре две и по године нисте знали шта је то такозвана жута кућа у Албанији. Да ли сте у међувремену сазнали с обзиром да се о томе води међународна истрага и да ли сте док сте били на челу УНМИК-а чули о наводној трговини органима“, питао је Будимир Ничић, новинар „Гласа Америке“ кога је Кушнер пре две и по године назвао лудаком када је поставио исто питање.
„Никада нисам чуо о трговини органа када сам био на челу! Никада! Никада! А ми смо имали 45.000 војника, укључујући и у Албанију, имали смо полицију… Рекао сам вам прошли пут, и понављам. Постоји истрага коју обавља Еулекс, и он је задужен за то, и питајте Еулекс. Ја никада нисам видео ту жуту, или зелену, или љубичасту кућу,“ скочио је Кушнер.
Он је додао да су „нестале особе биле велики проблем“:
„И више од проблема на коме се даноноћно радило. И ја сам радио, и радио, и радио и знам да су се неки затвореници, мртви људи или тела мтрвих људи враћали, да су транспортовани до Србије… и да су и Косовари траспортовали Србе, и али и да су Србе транспортовали Косовари…Не знам за комшије. Био сам задужен за Косово. Када је реч о несталима, ми смо покушали да откријемо остатаке. Понекад јесмо масовне гробнице, језера у Србији итд“, покушао је да објасни Кушнер.
„За остало не знам. Али ми верујте са медицинске тачке гледишта, да бисте испоручили јетру, или бубрег у лошем стању би свакако можда би било могуће, не знам, али технички посматрано, да транспортујете орган, и да направите добру операцију је тешко. На Косову у то време, то је било немогуће. Али, ту постоји мисија Еулекса, и они су заџени и они су озбиљни људи. Не могу да се сетим његовог имена, ал’ знам да је задужен амерички судија. То је важно. Да се истражи.“
Вести