Економија

Квартални монитор: Еконимски резултати у Србији добри али лошији него у региону

Економски резултати у Србије ове године ће бити најбољи од 2008. године, али су лошији него у региону, наводи се у најновијем броју часописа Квартални монитор.

“Бруто домаћи производ (БДП) ће порасти за 2,7 одсто, а дефицит текућег платног биланса износиће четири одсто”, процењују аутори Кварталног монитора – који издаје Фондација за развој економске науке ФРЕН, у сарадњи са Економским факултетом у Београду.

Фискални дефицит је, додаје се, смањен на око два одсто, формална незапосленост је пала за три одсто, а стране директне инвестиције су око пет одсто БДП-а.

Бољи резултати су, како се наводи, делом последица повољне коњуктуре – све суседне земље су у овој години оствариле солидне резултате.

Раст БДП-а у околним државама је нешто већи него у Србији и износи три одсто, просечан дефицит текућег платног биланса је 1,8 одсто БДП-а и знатно је мањи него у Србији, а просечна вредност фискалног дефицита у суседним земљама је око 2,3 одсто БДП-а, указали су сарадници Кварталног монитора.

Истакли су да су ниске камате и цене енергената, високе стране инвестиције и раст увоза развијених земља ЕУ подстакле раст свих привреда региона, али да се на овако повољне цикличне околности не може рачунати у дужем периоду.

Процене аутора Кварталног монитора су да ће раст БДП-а у Србији у 2017. години износити око три одсто.

Раст ће, како је оцењено, осим инвестиција и извоза подржати и приватна и државна потрошња, али је неопходно да инвестиције расту брже од БДП-а јер су тренутно најниже у региону и износе 18-19 одсто БДП-а.

Процењено је да ће наредне године у Србији инфлација бити благо повећана због раста цена енергената, смањење дефицита текућег платног биланса и нешто споријег раста запослености, зарада и стандарда грађана од раста БДП-а.

Привредни амбијент у Србији је, додаје се, још је лошији него у Централној Европи, а одржавање ванредних парламентарних избора одложило би реформе.

“Влада најављује знатније повећање плата и пензија наредне године или након истека аранжмана са Међународним монетарним фондом, као и смањење пореза и доприноса, па постоји ризик да се понови сценарио из периода од 2006. до 2008. године који је довео до раста јавног дуга и продужене рецесије”, закључује се у Кварталном монитору.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!