Запад прихвата тероризам када од њега има користи, рекао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, коментаришући одбијање неких сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација да осуде терористичке чинове у Сирији и Ираку.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је у Казахстану да Запад прихвата терористичке акције када у њима види политичку корист.
„Када је реч о политичкој користи са тачке гледишта Запада, терористички акти су за њих прихватљиви“, рекао је Лавров, коментаришући одбијање неких сталних чланица Савета безбедности Уједињениха нација да осуде терористичке чинове у Сирији и Ираку.
Како је јавила агенција Итартас, Лавров је у престоници Казахстана Астани, на састанку министара спољних послова земаља чланица Конференције за интеракцију и мере за изградњу поверења у Азији изјавио да би му било драго када би руски „партнери негирали његове сумње“, али да му „сада не преостаје ништа друго него да их задржи“.
Он је још једном поновио да Русија сматра недопустивом равнодушност према сиријском конфликту, али и мешање било које стране у кризу у Сирији.
„Сви страни партнери, укључујући и учеснике Конференције, требало би да затраже од свих зараћених страна да тренутно прекину крвопролиће и да обезбеде да Сиријци, наравно без мешања плаћеника, седну за преговарачки сто и без било каквог страног мешања покрену заједничко трагање за националним помирењем“, рекао је руски министар.
Он је нагласио да би у процесу трагања за решењем сукобљене стране требало да се воде одлукама Савета безбедности УН, мировним планом Кофија Анана и закључним комуникеом састанка Акционе групе за Сирију у Женеви.
Лавров је поновио да Русија снажно подржава напоре УН и специјалног изасланика Арапске лиге и УН Лакдара Брахимија, који се придржавају ових докумената.
Како је јавила агенција РИА Новости, Лавров је у Астани поручио да Москва сматра „контроверзним“ план НАТО да задржи своје базе у Авганистану након што се војне снаге алијансе из те земље повуку до краја 2014. године.
„Овде нам је потребан јасан став: ако је анти-терористичка мисија окончана, а то је још увек под знаком питања, онда се тамо базе задржавају из других разлога“, рекао је Лавров.
РТС