МОСКВА – Реакције Запада на руски вето у Савету безбедности УН на резолуцију о Сирији су “непристојне и на ивици хистерије”, изјавио је данас шеФ руске дипломатије Сергеј Лавров.
Лавров је рекао да је Москва изненађена одлуком Савета безбедности УН да одбије усвајање амандмана на предлог резолуције о Сирији “иако су они логични”, као и да не одложи гласање до његовог повратка из Дамаска, где ће се сутра састати са сиријским председником.
“Русија је апеловала на Савет безбедности да не ставља резолуцију о Сирији на гласање док министар и шеФ спољнополитичке обавештајне службе не обаве посету Дамаску 7. Фебруара. Одбијање да се сачека наш повратак из Дамаска показује јасно непоштовање”, казао је Лавров, пренела је агенција Итар тас с.
Поводом љутите реакција Запада на руски вето, Лавров је рекао да су оне “непристојне и на ивици хистерије” и да је “ретко у праву онај ко је љут”.
“Tакви хистерични захтеви су покушај да се пре свега сакрије суштина онога што се дешава. А суштина је да у Сирији тренутно не постоји један него више извора насиља”, навео је Лавров. Он је додао да је Москва подржала ранију иницијативу Арапске лиге о неопходности окончања насиља.
Русија и Кина уложиле су у петак вето на предлог резолуције о Сирији у Савету безбедности УН за који је гласало преосталих 13 држава СБ.
Лавров је објаснио разлоге за руски вето и том приликом навео проблематичне предлоге да се сиријска војска једнострано повуче из градова у касарне, као и да се дијалог међу сиријским странама води са унапред одређеним циљем.
Лавров ће заједно са директором руске спољнопоитичке обавештајне службе Михаилом фрадковим сутра отпутовати у Дамаск где ће разговарати са председником Асадом.
Асадова породица, која управља Сиријом од 1971. године, припада мањинској шиитској секти алавита, а званични Дамаск за насиље оптужује “терористичке групе”.
УН су саопштиле да је број жртава 10-месечних немира у Сирији премашио 5.400, а да је најмање 400 људи убијено од доласка посматрачке мисије Арапске лиге у ову земљу 26. децембра прошле године.
Танјуг