СА АСПЕКТА националних интереса сваке државе, Москва не може да призна као легитимне интересе које тренутно брани NATO утицајем САД, изјавио је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
„Јер су очигледни покушаји да нас демонизују. Постоје разлози због којих нас треба критиковати, као и сваку другу земљу. Имали смо механизме дијалога са САД и ЕУ у оквиру којих смо размењивали забринутост поводом онога што се догађа у САД, Русији, Европи. Уз све несавршенство тих дијалога, они су били равноправни и омогућавали су да се људски реше многа питања или, ако не да се реше, онда барем да се разговара о њима“ – казао је Лавров у интервјуу за сајт руске невладине организације Савет за спољну и одбрамбену политику.
По његовим речима, сада су ти дијалози прекинути, као и много тога другог.
„Земље NATO различитим интензитетом – у сваком случају многе од њих – пресуђују шта је Руска Федерација и квалификују њен режим. По мом мишљењу, то се чини пре свега да би се сачувала Северноатлантска алијанса“ – рекао је руски министар.
Он је напоменуо да је у Авганистану покушано да се оправда смисао постојања NATO, који је довео до тога да се ситуација „у земљи погоршала вишеструко након што је тамо „порадио“ NATO: нарко-претња је порасла неколико пута, терористичка претња није нестала – поред Талибана, појавила се и Исламска држава“.
Youtube перформанс припадника ИД
„Авганистан је искоришћен као предмет улагања заједничких напора ради постизања заједничког циља. Сада то више не делује, јер више не можеш никога да наговориш да оде у Авганистан. Тамо ће бити ограничена мисија NATO, углавном Американци. Потребан је нови изговор за очување Северноатлантске алијансе“ – сматра Лавров.
Он је напоменуо да су „колеге из NATO“ изјављивале да би Савет Русија-NATO требало да ради у „свим временским приликама“, а тим пре када је „невреме“.
Почело је „невреме“ у Украјини, а они су обуставили рад Савета Русија-NATO. Сада покушавају поново да га окупе. У јуну је одржано заседање на којем су наши војни представници, поред нашег представника у NATO, изнели цео низ предлога за јачање поверења. Као прво, подржали смо иницијативу председника Финске (Саулија) Нинистеа о изради механизма осигурања безбедности приликом летова војне авијације Русије и NATO“ – казао је шеф руске дипломатије.
Као друго, рекао је Лавров, Русија је предложила цео низ заједничких акција, укључујући анализу војне ситуације у Европи, не просто с аспекта избегавања инцидената, већ и разматрања постојеће ситуације и одређивања путева заштите интереса сваке државе.
„Северноатлантска алијанса није изнела никакве. Стекао се утисак да је Савет Русија-NATO окупљен само да би се још једном „протамбурала“ украјинска тематика. То значи да се Северноатлантска организација претворила у некакву идеолошку организацију, где њене чланице покушавају једна другој да демонстрирају своје способности да изналазе антируске аргументе“ – нагласио је министар.
С тим у вези, он је позвао представнике NATO да се врате односима уважавања.
„Наравно, тиме се не баве сви, тамо постоје и људе који схватају да тај пут не води никуда и да је потребно вратити се односима уважавања, јер правити се да само твоју логику и приступе треба да прихвати сав остали свет – то је колонијално размишљање“ – казао је шеф руске дипломатије.
„Оно се, нажалост, манифестује код неких политичара, пре свега у земљама које никако не могу да се помире с тим да се империја распала. Треба бити скромнији и имати објективну представу о ономе шта ти данас представљаш у савременом свету“ – закључио је он.
Лавров је у јануару изјавио да је одавно време да се архивира политика обуздавања Русије. Он је рекао да руководство NATO и низа европских земаља надувава мит о „руској претњи“.
Факти