Економија

Лаза камиказа: ММФ и СБ су нам важни због кредибилитета политике

ВАШИНГТОН – Министар финансија Лазар Крстић оценио је да Србији у овом тренутку није потребно ништа више од аранжмана из предострожности с Међународним монетарним фондом (ММФ), али да је подршка међународних финансијских институција, без обзира на то, потребна као доказ кредибилитета политике владе у Београду.

“Хоћемо да уђемо у разговоре с ММФ-ом, јер би то пружило кредибилност нашој политици, али ниво наших девизних резерви је такав да нам не треба више од аранжмана из предострожности у овом тренутку”, рекао је Крстић, укључивши се у програм РТС-а из Вашингтона, где с гувернерком НБС Јоргованком Табаковић борави поводом редовног годишњег заседања ММФ-а и Светске банке.

Крстић је истакао да је српска делегација, због заокрета у економској политици, наишла на позитивне реакције високих званичника ММФ-а и Светске банке.

Он је додао да је српска делегација имала и разговоре на веома високом нивоу и са Стејт дипартментом и америчким Министарством финансија.

Саговорницу су, како је констатовао, приметили да су економске мере Владе Србије стимулативне за стране инвеститоре.

Гувернерка Табаковић казала је да су се саговорници у Вашингтону позитивно изјаснили о средњорочности мера Владе Србије.

Влада у Београду се, према њеним речима, носи са теретом наслеђених грешака, али и теретом неиспуњених обећања ММФ-у и међународним финансијским институцијама.

Током тродневних разговора у ММФ-у и Светској банци највише речи ће бити о могућем новом споразуму са Србијом и програму Светске банке од око 400 милиона долара.

Директорка Светске банке за Западни Балкан Елена Голдстин изјавила је на почетку заседања СБ да је “веома охрабрена посвећеношћу коју је Влада Србије показала у последњих месец дана да уђе у реформе јавног сектора” и додала да се на Запаном Балкану од следеће године очекује умерени опоравак.

Она је похвалила српску владу, истакавши да је мере везане за реформу јавног сектора требало одавно извршити.

Према њеним речима, прогнозе за Западни Балкан сличне су европским прогнозама, према којима се наредне године очекује умерени опоравак, који ће се наставити и у наредне три године.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!