Двадесетдеветогодишњи Нишлија Лазар Крстић, дипломац престижног америчког Универзитета Јејл, по свему судећи, наследиће Млађана Динкића у фотељи министра финансија.
Ова информација већ је стигла у Ниш, где живе родитељи српског генија, али су за његов успех сазнали у Француској, где се налазе на одмору. Крстићеви професори и пријатељи уопште нису изненађени одлуком Србије да му повере тако одговорну дужност, јер, како тврде, увек су знали да Лазара чека светла будућност.
Будући министар бивши је ученик нишке гимназије “Бора Станковић”. Његовог разредног старешину Ватрославку Радовановић, вест да је Крстићу понуђена министарска фотеља, није нимало изненадила.
– Одувек сам знала да ће Лазар далеко дотерати. Када сам чула да му се нуди министарско место уопште се нисам изненадила, јер он то заслужује. Био је вуковац, сјајан математичар, стално је награђиван, знала сам да је пред њим сјајна каријера. Међутим, иако је веома предан учењу, никада није занемаривао друштвени живот. Пре месец дана је био у Нишу, славили смо десетогодишњицу матуре, а пре повратка у Америку је са својим друговима отишао на море – каже за Телеграф бивша разредна српског генијалца.
Крстићев кум Бранислав Недан такође каже да је од њега очекивао велике ствари.
– Додуше, мислио сам да ће то бити кад буде мало старији, међутим, код њега је све то ишло некако убрзано – искрен је Недан.
Крстић је први пут у Америци боравио 2001. године као учесник “Сербиан Yоутх Леадерсхип” програма, који је спонзорисала америчка влада. Уписао је Јејл Университy у септембру 2003. као један од хиљаду студената. Током прве две године школовања, Лазар је освојио четири награде Департмана за математику, а Универзитет га је наградио путовањима у Мађарску и Немачку, где се бавио економским наукама и учио немачки језик, поред енглеског и француског, које је већ говорио.
Дипломирао је на математици, етици, економији и политици као један од најбољих студената. Од 2003. паралелно са студијама Лазар ради у администрацији универзитетског одељења за развој. У Америци је са са земљацима основао и Асоцијацију европских студената на Јејлу.
Интересантно је да је Лазар током студија у разговоту с новинарима изражавао спремност да се врати у Србију и то за плату од само шест хиљада евра годишње. Истицао је да иако није задовољан с оним што се дешава у његовој домовини, али на Србију није озлојеђен, иако му је укинула стипендију чим се уписао на Јејл.
(Телеграф.рс)