Друштво

Лажу нас о висини незапослених, просечним платама, беднији смо више него што мислимо

Подаци о просечним зарадама које објављује РЗС су непоуздани јер су добијени из узорка у коме су највише заступљена велика предузећа у којима ради 45 одсто укупно регистрованих запослених, а чији запослени примају 16 одсто веће зараде од просека, док у узорак нису ушли радници у микропредузећима чије су зараде 25 одсто мање од просека.

Она је у анализи података које објављује Републички завод за статистику о незапослености истакла да “шира јавност доводи у сумњу стопу незапослености, стручна оспорава податке о порасту запослености, а представници власти политички тумаче статистику рада и користе као доказ сопственог доприноса економском развоју”.

“РЗС је пажњу јавности усмерио на стопу незапослености која се добија Анкетом о радној снази, пренебегавајући регистровану стопу која је значајно неповољнија”, рекла је Брадашова.

Додала је да “и поред стратешког опредељења РЗС да се статистика усклади с међународним стандардима, за Србију не постоје подаци на Еуростату, што је чудно за земљу којој предстоји отварање претприступног поглавља у области запошљавања и социјалне политике”.

У националним политикама и програмима приметна је усмереност на искључиво два индикатора тржишта рада, повећање стопе запослености и смањње стопе незапослености што се сматра показатељом успешности, али без сагледавања могућности за остварење достојанственог рада.

Највећи раст запослености у 2016. години, према истраживању, забележен је код самозапошљавања и већи је за 18 одсто. Низак ниво социјалних права, мале плате и пензије су према њеним речима принудиле већину незапослених да ради преживљавања прихвате посао у неформалној економији.

Додала је да велики удео самозапослених без радника од 41 одсто и помажућих чланова породице од 36 одсто у укупном броју неформално запослених упућује на то да је реч о нископродуктивном и радно интезивном пољопривредном сектору, а слабом расту послова у формалној економији, што потврђују и званични подаци РЗС о запослености по секторима и занимањима. Брадашова је истакла да пољопривреда представља једини извор прихода за више од 500.000 запослених и то је највећим делом производња за сопствене потребе.

“Подаци о просечним зарадама које објављује РЗС су непоуздани јер су добијени из узорка у коме су највише заступљена велика предузећа у којима ради 45 одсто укупно регистрованих запослених, а чији запослени примају 16 одсто веће зараде од просека, док у узорак нису ушли радници у микропредузећима чије су зараде 25 одсто мање од просека”, рекла је Брадаш.

Званичне институције у Србији које располажу подацима колико запослених у Србији не прима плату, колико прима мање од минималне, те информације, према њеним речима не објављују.

“Процене РСЗ су да 300.000 до 350.000 запослених прима минималну плату, а према подацима синдиката 50.000 радника уопште не прима плату. Нередовне зараде прима две трећине запослених, четвртина чека од 30 до 90 дана, а седам одсто дуже од три месеца”, рекла је Брадаш.

Истакла је да су просечна зарада у Србији, чак и она коју рачуна РЗС намерно на неприкладном узорку, као и минимална, међу најнижима у Европи. Према подацима Еуростата, како је рекла Брадаш, минимална зарада у Србији 2015. године била је 235 евра, а нижу су имали само радници у Албанији, Румунији и Бугарској.

Извор: Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!