Санирање штете од климатских ужаса, који су у мају, септембру и почетком децембра погодили источну Србију, потрајаће и идуће године, у селима Кладова, Неготина, Мајданпека, Књажевца и Сврљига.
Поплаве, клизишта и одрони оставили су у источној Србији без крова над главом око 500 породица, разорили више стотина километара локалних и магистралних путева и срушили десетак мостова. А недавни олујни ветрови, кише, снег и лед уништили су електричне и телефонске водове у око стотину села и заселака у источном и југоисточном делу државе. Штета, која је у овом делу Србије након мајске и септембарске катастрофе процењена на више од милион евра, након децембарске пошасти очекује се да буде вишеструко увећана.
Ванредна ситуација у селима књажевачке општине, која су још 30. новембра остала без струје, биће на снази док електрична енергија поново не стигне у сваки заселак, поручио је са последње седнице Скупштине општине председник Милан Ђокић.
Он је рекао да је током последњег невремена, које је источну Србију оковало ледом и погодило већи део књажевачке општине, настрадало, према прелиминарним проценама Србијашума, више од 30.000 кубика шуме и око 500 хектара воћњака.
– То је прва и прелиминарна процена на воћњацима. Урадићемо коначну процену и тражити помоћ од државе како би помогли очајним људима чији је главни извор прихода воћарство – казао је Ђокић.
Подсећања ради, 28 књажевачких сеоских насеља остало је без струје и према Ђокићевим речима стабилизација снабдевања електричном енергијом не била могућа без подршке Војске Србије.
– Од њиховог доласка кренуло је набоље и данас немамо струју још само у три села: Горњем и Доњем Дејановцу и Папратни. Седам села струјом снабдевамо преко агрегата. И ако се неки од њих поквари, као на пример у Влашком Пољу, одмах довозимо други. Добили смо их у Сектору за ванредне ситуације из Београда, од Војске Србије, а и купили смо агрегате мање снаге. У седам села, агрегати ће остати до пролећа, јер је траса електромреже уништена – жали се Ђокић.
Према првим проценама, штета у општини Кладово је око милијарду и 200 милиона динара на пољопривредном земљишту, инфраструктурним, привредним и приватним објектима, каже за “Вести” Јован Стингић, функционер у локалној самоуправи.
– Пошто је буџет општине Кладово 650 милиона динара за идућу годину, онда се јасно види да општина неће моћи сама да реши проблем. Посебно у Грабовици и Текији, где су највећи проблеми – указује Стингић.
На сву муку и клизишта
Мада у Неготину још није завршено санирање пута Слатина-Уровица, који је оштетило клизиште током септембарских поплава, ново клизање земљишта појавило се овог месеца у Јабуковцу.
– У мајским поплавама највећа штета је била на њивама где је потпуно страдало више од 90 одсто пољопривредних култура. Септембарска водена неман причинила је највећу штету на инфраструктури, привредним и приватним објектима. Пре десетак дана прорадило је клизиште у Јабуковцу које је већ је достигло дубину од око три и по метра. Искључена је и улична расвета око клизишта, пошто прети и пад бандера – испричала нам је Надица Васић, заменица председника општине Неготин.
Р. Лончар – Вести
Спаси Господе ..!!!
Спаси Господе ..!!!