Здравље

Лекари Српске: Све више грађана на антидепресивима

БАЊАЛУКА – Потрошња антидепресива и лекова за смирење у Републици Српској алармантно је порасла, преносе данас „Независне новине“ закључак лекара и званичне податке Фонда здравственог осигурања РС, према којем је скок броја преписаних медикамената који делују на нервни систем око 30 одсто.

Искуства стручњака су, наводи бањалучки дневник, драматична и показују да је све више пацијената који се жале на тегобе које се могу повезати са нарушеним менталним здрављем.

„Број таквих пацијената се повећава из дана у дан. Све их је више на тим лековима, иако неки показатељи говоре да за њима не би требало потезати превише брзо јер је организам у неким случајевима у стању да се сам избори кроз, примера ради, разговор, дружења и решавање узрока таквог стања“, каже лекар Раде Дујаковић.

Вршилац дужности председника Слободне етичке асоцијације из Бањалуке оцењује да су подаци о повећању броја преписаних антидепресива и лекова за смирење алармантни, али и издваја бројне симптоме на које би грађани требало да обрате пажњу.

„Пацијенти се жале да нису расположени, да су утучени, демотивисани, а мучи их и раздражљивост. Такође, једни кажу да им се спава, други се жале на несаницу…У најтежим случајевима пацијент се повлачи у себе и на крају, као најтеза манифестација код депресиваца је покушај суицида, или пак сам суицид“, објашњава Дујаковић.

Бањалучки психолог Соња Станчић поручује, пак, да „живот можемо да мењамо само ми и нико други, па ни лекови“.

„Код нас има много злоупотреба лекова за смирење, као и неких других. Наиме, често се дешава да људи, посебно жене, разговарају и да у неформалном разговору једна другој понуде лекове за смирење, јер се лоше осећају. Често их мајке понуде и деци када спремају испите, или су у некој тешкој животној фази“, наводи Станчић и појашњава да лекови лече последицу, а не узрок.

Према подацима Фонда здравственог осигурања РС, у укупној потрошњи лекова који се издају на рецепт на трећем месту се налазе они који делују на нервни систем, у које се убрајају лекови за смирење и антидепресиви. Најпреписиванији лек за смирење је алпразолам, а антидепресив сертралин.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!