Лесковац – Мириси роштиља, ћумура и печене паприке, дим, трубачи, гости са свих страна испунили су главни лесковачки булевар. Чувена „Роштиљијада“ по 24. пут привукла је многобројне угоститеље из Лесковца, Књажевца, Чачка, Сокобање и других места, мајсторе роштиља, ученике угоститељства и туризма из земље и иностранства, произвођаче и продавце разних ђаконија и љубитеље добре хране и пића.
Највећа светковина меса у Србији и Европи почела је прексиноћ уз трубаче, добошаре, мажореткиње и ватромет. Манифестацију је свечано отворио Небојша Стефановић, председник Народне скупштине, пожелевши гостима добар провод.
– Не желим да вам као политичар кварим ово вече. Желим вам пуно успеха и да овај фестивал постане препознатљив симбол Лесковца, да напредује, да стави Лесковац и Србију на мапу Европе. Да буде оно што јесте – фестивал забаве и меса, а још више фестивал дружења и да следеће године у овај град дође милион људи – поручио је Стефановић.
Директор Туристичке организације Лесковца Жикица Несторовић рекао је да лесковачка роштиљијада није вашарско-туристичка забава, већ озбиљан скуп, што потврђују и бројна такмичења, као што је надметање мајстора роштиља под називом „Миодраг Глигоријевић – Драги Буре”, такмичење ученика туристичко-угоститељских школа у припремању и послуживању јела са роштиља, одмеравање снага у прављењу највеће пљескавице из руке и меморијално такмичење у прављењу највеће пљескавице уз помоћ лимене подлоге – Меморијал „Новица Станковић Шапоња“.
На више од тридесет штандова постављено је више од стотину скара на којима ће до краја ове недеље бити испечено око четрдесет тона роштиљ-меса, а ту су и остали специјалитети – од лесковачке мућкалице и свадбарског купуса до прасића и јагањаца са ражња. Завирили смо и у ценовнике. Јагњеће печење је 1.500, а прасеће 1.200 динара за килограм, цена пљескавице је од 150 за малу до 350 динара за велику гурманску, колико стаје и порција лесковачке мућкалице. Вешалица је такође 350 динара, а пуњена вешалица је сто динара скупља. Цене пива су, зависно од врсте, 150 до 200 динара, ракије 150 до 220, колико вреди чашица вискија, сокови 150 динара, салате 100 до 200, а најјевтинија је љута папричица – 20 динара.
По цени праве пљескавице може да се набави и пљескавица од пластике, тј. од само произвођачу Драгану Миљковићу познатог материјала. Овај Лесковчанин досетио се како да заради неки динар.
– Завршио сам електронски факултет у Нишу и кратко радио у фабрици „Зевелон“. Кад сам остало без посла размишљао сам шта да радим и пошто се у Лесковцу не отварају фабрике, а пљескавице праве многи, решио сам да их направим од специјалних материјала које лакирам. Унутра је стиропор, а остали материјал је пословна тајна. Ја то радим већ седам година и добро иде. Људи купују као сувенир и за кафане као рекламни материјал. Носе их и у иностранство – испричао нам је овај необичан роштиљџија. На наше питање – купују ли људи његове „специјалитете“, одговара шаљиво: – Народ је гладан, мора да купује.
Дипломирани економиста Зоран Костић, власник занатске радње „Костић“ из Крупња, посећује највеће манифестације и продаје своје специјалитете од меда и специјалне воћне ракије за које каже да су освојиле много златних медаља на сајму у Новом Саду. – Моји производи су најскупљи али и најбољи. Пола литра ракије је од 500 до 800 динара. Био сам у Гучи, сад сам на „Роштиљијади“, онда идем на „Смедеревску јесен“, па на „Вршачку бербу”, а затим у Сремске Карловце – набраја Костић.
На роштиљијади добро иде и опрема за припремање и сечење меса. Из Сенте је стигао Новак Кривокапић, власник фирме „Еуростандард“. – Долазим на сваку роштиљијаду. Производим и продајем опрему за кланичну индустрију и за грађанство – машине за млевење меса, ножеве за машине, пунилице за кобасице. Људи купују, наравно, иначе не бих долазио – каже за наш лист Новак.
Сличан, али још богатији програм за обраду меса нуди новосадска фирма „Кристал голд“. – Трећи пут сам овде, јер је лепо и јер иде продаја. Имамо ножеве и решетке за машине за млевење меса, сталак за шунку, опрему за месарство, сечке за печења, полиетиленске даске и пањеве, машице за скару, пунилице за кобасице, разне ножеве. Имамо програм за хигијену најјачи у Европи, овде је само десети део онога што нуди фирма „Кристал голд“ – хвали производе Михајло Зуковић из ове фирме.
Највећа гужва је, ипак, испред роштиљских штандова и у кафанама где трешти музика.