КИНА има пуно разумевање за ставове Србије према Косову и Метохији. За решавање тог питања основа је Резолуција 1244 Савета безбедности УН. Знам да је више од 100 земаља признало независност Косова, али кинеска влада остаје при свом ставу и нема намеру да га промени
То у интервјуу за „Новости“ поручује Ли Манчанг, нови амбасадор НР Кине у Србији. У првом разговору откако је преузео дужност, истиче не само љубав према Србији и Београду, где се школовао 1978, и више пута касније службовао, већ и жељу да се стратешко партнерство две земље прошири.
– О том партнерству сведоче велики пројекти, од моста преко Дунава, ауто-пута
Е-763, па до термоелектране Костолац. Дуго пријатељство два народа недавно се видело и у помоћи у поплавама.
* Могу ли да се унапреде наши односи?
– Прошлогодишња посета председника Николића је дала допринос даљем јачању стратешког партнерства. Сад придајем велику пажњу посети премијера Александра Вучића Кини, 9. и 10. септембра. Учествоваће на летњем Давосу и разговарати са нашим премијером. Очекујем много од ове посете.
* Значи ли то да Пекинг покреће још инфраструктурних пројеката у Србији?
– Премијери Србије, Кине и Мађарске су заједно прогласили намеру о изградњи пруге између Београда и Будимпеште и сада очекујемо корак даље. Осам кинеских компанија има стално седиште у Београду. Једна од њих већ дуго разговара о пројекту обилазнице око Београда, а има интересовања и за термоелектрану „Штаваљ“. Компанија која гради мост преко Дунава контактира са српском страном у вези са мостом Винча. Компанија која ради у Костолцу жели да настави рад и на блоку два. Постоји и идеја о другом делу ауто-пута…
* Какво је место Србије у оквиру механизма сарадње Кина – земље централне и источне Европе?
– У оквиру сарадње Кине и 16 земаља централне и источне Европе, тренутно имамо највише пројеката са Србијом. На пример, за мост који се гради, кинеска страна је дала кредит вредан више од 200 милиона долара, за Костолац смо дали исто толико, за ауто-пут Е-763 – 300 милиона долара. Кинеска банка је дала веома повољан кредит од 800 милиона долара. Желим да Србија буде кичма те сарадње, а сматрам да она то и географски, и политички, и заслужује.
* Прети ли свету конфликт већих размера, чији би окидач могао да буде сукоб у Украјини?
– Не би требало. Криза у Украјини је катастрофа која подсећа на трагедију бивше Југославије. Кинеска влада апелује да заинтересоване стране што пре путем преговора реше украјинску кризу. Када је реч о жариштима у другим регионима, цео свет треба да се усмери да их угаси политички, не силом.
* Јесу ли односи Кине и САД сада релаксиранији?
– Развијамо сарадњу и успостављамо међусобно поверење. Постоје и разлике, али то је нормално. Заједно се боримо против тероризма и разговарамо о промени климе. Углавном, односи иду набоље.
ЗАПАД ШКОЛУЈЕ ТЕРОРИСТЕ
* И КИНА се суочава са сепаратистичким тежњама. Како одговарате на комешања на Тибету и у Синђијангу?
– У нашој специјалној админинстративној зони Хонгконг, последњих неколико месеци неке стране силе подржавају јавно и тајно, финансијски и политички, један мали део локалних људи да изазивају отпор политичким реформама владе у Хонгконгу и централној влади у Пекингу, да стварају немир и хаос. Локална влада у Хонгконгу и централна у Пекингу води стрпљиво преговоре с тим људима, али они већ имају своју политичку позадину са Запада. Поред тога, у Синђијангу и на Тибету имамо доста доказа да западне силе школују екстремисте које шаљу у нашу земљу да изврше терористички напад.
БОМБАРДОВАЊЕ
* ЈЕСТЕ ли икада добили званично објашњење САД о бомбардовању ваше амбасаде у Београду 1999?
– Тај догађај је преседан у дипломатији и трагедија за нашу амбасаду. На крају смо разговарали са Американцима, они су платили материјалну штету, за троје погинулих симболичну одштету. Званично објашњење је остало да је бомбардовање амбасаде била грешка, што није прихватљиво.
МИЛИЋЕВ
* КАДА очекујете да Марко Милићев буде изручен Србији?
– Не могу да прецизирам, али МУП Србије контактира са нашом амбасадом и ја сам на врућој линији са министром. Припремамо материјал са српске и кинеске стране. Милићеву је истекао боравак, и сматра се да је у Кини илегално. С друге стране, ваша полиција је издала црвену потерницу и наша полиција га је, по налогу Интерпола, задржала. Због онога што је учинио у Београду и Кини, он је у притвору.
Дубравка САВИЋ, Новости
НЕБИТНО,СРБИЈА ГА ЈЕ ВЕЋ ПРОМЕНИЛА.
НЕБИТНО,СРБИЈА ГА ЈЕ ВЕЋ ПРОМЕНИЛА.
KO JOŠ KOD NAS POMINJE REZOLUCIJU 1244???
KO JOŠ KOD NAS POMINJE REZOLUCIJU 1244???
ako te Vucic predomisli …
Izdajnik Aleksandar Vučić po nalogu nemaca i aerikanaca ruši Dodika predsednika RS
Sumnju u nedavno javno zaklinjanje premijera Aleksandra Vučića da neće podržati nijednog kandidata za predsednika Republike Srpske, unelo je otkriće da je firma Konsalting ESBR, koja daje 5,9 odsto prednosti čelniku SDS Ognjenu Tadiću nad liderom SNSD Miloradom Dodikom, radila ovogodišnju Vučićevu predizbornu kampanju. Londonska firma ujedno radi i Tadićevu kampanju za nadmetanje sa aktuelnim predsednikom RS na izborima 12. oktobra.
Član starešinstva Pokreta Dveri Boško Obradović tvrdi da je posle pritiska na srpsku vlast da Prištini preda Kosovo i Metohiju, sledeći korak u zahtevima, odricanje od Republike Srpske. Dveri su, kaže on, zato početkom nedelje i pokrenule inicijativu za osamostaljenje RS od BiH i njeno prisajedinjenje Srbiji.
– Postoji sumnja da zapad, kao što je u Srbiji našao sada najjaču političku snagu za ostvarivanje njihovih interesa, to isto pokušava i u RS, kako bi na vlasti bila njima lojalna varijanta, odnosno za Bosnu i Hercegovinu – otkriva Obradović i ističe da je nedopustivo da se Beograd na bilo koji način meša u izbore u RS, jer je narod taj koji treba da odluči o budućem rukovodstvu.
On ukazuje da zapad ima problem sa Miloradom Dodikom koji je, kako navodi, ipak uspeo da donese stabilnost Republici Srpskoj i zaustavi urušavanje njene državnosti.