Економија

Либерализација увоза пољопривредних производа из ЕУ прети да уништи српског сељака и пољопривреду!

УВОЗ кромпира из земаља Европске уније никада није био већи од овог који се бележи у последња три месеца, каже, за “Новости”, саветодавац у ПСС Краљево, Ненад Нешовић. До праве “најезде” кромпира преко наше границе дошло је због тога што су земље ЕУ суочене са тржним вишковима и ниском малопродајном ценом.

– Код њих се цена креће од 0,6, до 0,7 евроценти до 1 евро, што са трошковима увоза и транспорта износи 20 до 21 евроцент. Чињеница је да је скупљи од домаћег, али је и бољег квалитета због униформног облика и лепе покожице. На продају и пласман у великим маркетима утиче и што је у лепом машинском паковању од 5 до 10 килограма – објашњава Нешовић.

На нашем тржишту цене кромпира крећу се у интервалу од 16 до 20 динара, без ПДВ. А то је, каже, за већину произвођача на нивоу цене коштања и не обезбеђује зараду.

– Продаја кромпира не иде уобичајеним темпом, јер се последњих година смањује потрошња кромпира у већини породица. Први разлог је скок малопродајних цена, а други – смањење платежне способности потрошача. У исто време расте потрошња пецива и теста – каже Нешовић.

КОНТРОЛА СКЛАДИШТА

НЕШОВИЋ упозорава и на нужност свакодневне контроле складишта, која “одсликавају” ситуацију кроз коју је кромпир прошао ове сезоне, и знатно одложен периода вађења.

– Јасно се виде труле кртоле у врећама, или гомилама кромпира, што указује на то да су складишни губици кромпира прилично високи. Дешавало се да на њивама буде проклијалог кромпира у октобру, што ће, такође, утицати на брже клијање у неусловним складиштима.

 

Ј. Раковић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. ne samo poljoprivredu, vec i stanovnistvo. Uvozni beli krompir kad oljustis, je crn kao i kad se ispece. donose ga u dzkovima sa zemljom, koja je ekstra za holandsko cvece! prve vocke, kad odstoje, pocrne unutra!, naravno ukusa nema. Pa ajmo u tu Uniju?!

  2. Naravno da su cene poljoprivrednih proizvoda kod nas visoke a jedan od razloga je to sto je cena nafte jako visoka a i unistene su zemljoradnicke zadruge koje su nekada jako dobro funkcionisale i okupljale veliki broj malih proizvodjaca. Drzava je ta koja treba da da subvencije, porezke olaksice i obezbedi otkup proizvoda da bi se sacuvala domaca proizvodnja. U suprotnom, uvozicemo sumnjive proizvode pa i gmo

  3. Ovo je dobra vest za Vojvodinu i autonomaše koji misle da su njihovi proizvodi jeftini a dalje od novosadske najlon pijace nikad nisu otišli i pojma nemaju kako su niske cene poljoprivrednih proizvoda u Španiji, Italiji, Poljskoj itd. Oni samo čuju za pojedine proizvode kolika im je cena u supermarketima u inostranstvu i padaju u nesvest jer misle da su opljačkani kod nas na tržištu a nemaju pojma da su marže u tim supermarketima neverovatno velike. Proizvođačka, veleprodajna cena većine poljoprivrednih proizvoda u svetu je niža nego kod nas.

    1. Proizvodi su jeftini, zato sto su troskovi proizvodnje, veliki. Nemamo organizovanu privredu, kao EU, dosta treba uloziti, drzava ne pomaze, nego gleda da satre sve sto moze. pa onda nadu se pametne glave pa uvoze jeftine proizvode- koje niko ne kontrolise i tako ubijaju svoju privredu. moji su iz Uzickog kraja, znam kako ide u privredi, pa mogu da komentarisem. Koliko je bilo kg, maline ove godine? A prilicno hemije treba, rada radnika, koje treba platiti, obrade, dubrenje zalivanje i onda lupi grad i sve sjebe. Ili, nadmeni hladnjacari, ucenjuju seljaka oko otkupne cene. A to je jak proizvod koji je na glasu i ceni, ali van nase zemlje!! Samo ne u nasoj zemlji. Bavite se malo poljoprivredom, pa cemo se naci oko cena za komentarisanje.

    2. Evo vam Branka nabavna cena vaših cenjenih Malina u najvećoj Nemačkoj trgovinskoj firmi EDEKA koja u svom sastavu ima 12 000 supermarketa i 310 000 zaposlenih. Oni plaćaju Malinu , fcc. njihovo skladište u Minhenu, 0,80 eur/kg. Bavite se vi Branka malo trgovinom pa će vam biti i lakše da se bavite proizvodnjom. Zašto je u Srbiji tako, ja o tome nisam ni pričao, tako da se nepotrebno ljutite na mene. Svakako vam želim uspeh u svemu što radite.

    3. Јефтинији су јер њихове државе плаћају њиховим поњопривредницима огромне субвенције од 300-500 евра по хектару.На пример у Немачкој за 1 литар млека сточар добије 4,5 евра од којих су 3 евра субвенције државе.

    4. Obične ljude zanima šta je od istih proizvoda jeftinije, a što smo siromašniji narod to sve više dolazi do izražaja. Srpski seljak je odgovoran jer samo aminuje, ne buni se, ne traži rešenja, ne prihvata nauku, i ekonomiju. Prednost za građane je jeftina hrana a najbolje je da bude što više domaće hrane. Siguran sam da ove godine smo imali najskuplje povrće papriku, paradajz, kupus. Vlast treba da stimuliše što veću proizvodnju da se izbegne trgovina iz ruke u ruku što značajno poskupljava proizvod. U svet se ne ide sa skupljim mlekom, povrćem, mesom, čokoladama od konkurencije koja nas samtra ništavnom.

    5. Cene su u Evropskoj uniji takve kakve dasu, i poljoprivrednivci su u EU, ali nasa zemlja i nasi poljoprivrednici nisu u EU? Kad se kaze drzava treba da plati nekom, to znaci da mi to jest ja ti treba da platimo nekome nesto jer mi gradjani cinimo drzavu? Zasto bih ja placao sufenziju poljoprivredniku kad ja sve sto mi treba sa pijace ja moram da platim jer meni taj poljoprivrednik ne daje nista za dzabe niti mi on daje meni sufenziju i on cini tu drzavu? U EU svi placaju porez i to dobro ga placaju, a kod nas je porez na zemlju naj jevtiniji u evropi, i zato je to i mnogo toga ne regulisano¨Zani svaki sebi nek zaradi i neka misli o sebi a ne da mu neko nesto da za dzabe?

  4. Od 5000 ispitanih poljoprivrednika 7852 će reci kako im se ne isplati da rade i proizvode zbog niskih cena. Sad je vreme da obustavite proizvodnju i da se bavite intelektualnim radom i naukom. Stigla je digitalizacija, slika je sve bolja a i serija sve više… ostaje da držžžava otvori još narodnih kuhinja a vi da ladite muda ispod lipe i da pijete pivo ispred proddavnica!

  5. Pre nedelju dana u jednoj piljari u N.Sadu gledam domaći krompir 30din. krupan, malo miriše na hemiju, nije loš ali kažu svinje neće da jedu!?!
    Odem juče kod rođaka, što južnije to tužnije, ostao bez posla u S…u i odlučio da se vrati na selo. Za probu zasadio domaći krompir na 25ari, čuva i stoku i nađubrio njivu stajnjakom i proizveo oko 4tone krompira, onog planinskog belog. Nešto najbolje što sam u životu probao, ispečen u rerni, šporet na drva… kad se oljušti i prepolovi presijava se na svetlu. Kupim odmah 50kg. po 40dinara, ajde prijatno!

  6. A šta je kod nas urađeno da pomogne građanima Srbije ? Sve je trka pojedinih da se u što kraćem vremenu što više obogate da bi u “drugom životu živeli carski”, izvozimo i uvozimo bez neke ozbiljnije kontrole sve si svašta, pa tako i poljoprivredne proizvode žnj kvaliteta. Ko je odlazio bilo gde u zemlje Eu mogao je da vidi da je tamo zaista kvalitetna roba,a za “treći svet” što smo i mi ide škart i ono što oni ne bi ni psima davali… 🙁

  7. A šta je kod nas urađeno da pomogne građanima Srbije ? Sve je trka pojedinih da se u što kraćem vremenu što više obogate da bi u “drugom životu živeli carski”, izvozimo i uvozimo bez neke ozbiljnije kontrole sve si svašta, pa tako i poljoprivredne proizvode žnj kvaliteta. Ko je odlazio bilo gde u zemlje Eu mogao je da vidi da je tamo zaista kvalitetna roba,a za “treći svet” što smo i mi ide škart i ono što oni ne bi ni psima davali… 🙁

  8. Obične ljude zanima šta je od istih proizvoda jeftinije, a što smo siromašniji
    narod to sve više dolazi do izražaja. Srpski seljak je odgovoran jer
    samo aminuje, ne buni se, ne traži rešenja, ne prihvata nauku, i
    ekonomiju. Prednost za građane je jeftina hrana a najbolje je da bude
    što više domaće hrane. Siguran sam da ove godine smo imali najskuplje
    povrće papriku, paradajz, kupus. Vlast treba da stimuliše što veću
    proizvodnju da se izbegne trgovina iz ruke u ruku što značajno
    poskupljava proizvod. U svet se ne ide sa skupljim mlekom, povrćem,
    mesom, čokoladama od konkurencije koja nas samtra ništavnom.

  9. Dali ste culi za konkurenciju, konkurenciju koja ne spava? Zanci nasi proizvodi su sa cenama evropskim, i zato se uvozi da bi robe bilo dovoljno i da se cene snize? Ako neko kaze da i ti nasi proizvodjaci moraju da dizu cene i njima su sirovine skupe, koga to interesuje, ti proizvodjaci treba na glasanju da izaberu pravu osobu da vodi drzvu i kad im se obeca stimulacija ili sufenzija onda da se to i ostvari, ako se ne ostvari neka izdju na ulice i neka smene te koji ne vode dobro zemlju i koji im ne daju stimulaciju i sufenziju, a ne oni izadju na ulice dodje Vucic i obeca da ce oni bolje da zive 2014-te i oni se vrate kuci? Tako da bez konkurencije nema robe, nema kvaliteta, i cene bi bile visoke?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!