Петогодишње урушавање Либије – након арапског пролећа 2011. и бруталног свргавања пуковника Муамера ел Гадафија – ескалирало је ове седмице у политичко и војно расуло неизвесних последица по целину државе и односе на централном Медитерану.
Колико у понедељак, парламент у Тобруку је након осмомесечног премишљања изгласао неповерење влади Фајиза ел Сараџа у Триполију, која иначе ужива подршку УН.
Сараџов кабинет, састављен у иностранству директним посредовањем представника УН, допловио је у марту у Либију из Туниса на италијанској ратној корвети. Одмах по приспећу у земљу, Сараџов режим суочио се с отпором два ривалска пола политичке моћи у Либији: у Триполију на западу земље и у Тобруку на истоку. Парламент у Тобруку је до краја 2015. био једино међународно признато тело у земљи. И, док су исламисти у Триполију мање-више добровољно препустили власт Сараџу, парламент у Тобруку је од почетка био против новопредложеног састава замишљене јединствене владе Либије, њених овлашћења и профила команде будуће националне армије. Мировним планом за Либију Уједињених нација, потписаним крајем 2015, предвиђа се да нова власт у Триполију легитимитет стекне тек након изјашњавања скупштине у Тобруку (којој је иначе одавно истекао мандат).
Упркос јаким спољним притисцима, парламент у Тобруку месецима или није имао кворум или је јавно одбијао да изгласа подршку Сараџовој влади националног јединства.
А онда је овог понедељка парламент у Тобруку изненада успео да окупи више од половине посланика и да са 69 гласова „против”, 39 уздржаних и само једним гласом „за” и званично ускрати легитимитет новој влади у Триполију.
Сараџов кабинет сместа је одбацио резултат гласања у Тобруку и најавио „наставак рада на стабилизацији државне управе у Либији”.
У међувремену, амерички ратни бродови стационирани на централном Медитерану, тик уз територијалне воде Либије, гађали су циљеве у околини Сирта, пренео је у понедељак „Вашингтон пост”.
Пентагон је истовремено потврдио да су борбени хеликоптери „суперкобра” дејствовали у Либији током завршних операција ослобађања Сирта од преосталих џихадиста Исламске државе. На копну, у Сирту, паравојне снаге лојалне режиму Фајиза ел Сераџа су током заузимања Сирта пронашле товаре злата, оружја и кеша у склоништима ИД.
На другој обали Средоземља, у Риму, у понедељак, ЕУ је потписала споразум са Командом обалске страже Либије (ентитета који подржава власт Фајиза ел Сераџа). По том споразуму, припадници европске антикријумчарске мисије „Софија” имали би нови задатак – да обучавају припаднике либијске обласке страже у борби против кријумчара људи. Само од 1. до 21. августа око 104.000 илегалних миграната прешло је са либијске обале на тло Италије (лане 116.000). Обука либијске обалске страже „унапредиће безбедност у територијалним водама Либије и смањити ризик од трагедија дављења на мору”, оценио је Енрико Кредендино, контрадмирал италијанске морнарице.
Дотични споразум ЕУ и Сараџове обалске страже, одлучно је одбацио бригадир Ајуб Касим, портпарол Морнарице Либије у интервјуу за портал „Либија обзервер”.
„ЕУ смо рекли да нам не треба обука, већ бродови и друга опрема. Италија треба да нам врати четири либијска брода која су 2014. послати на ремонт. Операција ’Софија’ је политичка пропаганда у сврху европских политичких циљева. Како су јој проширили првобитни мандат борбе против кријумчара људи на право да контролишу све бродове који улазе и излазе из либијских територијалних вода? Што се ЕУ тиче, поручујемо да што више покушавају да експлоатишу Либију, краду њену нафту, баве се криволовом, то ће више осећати кривицу када схвате какву грешку чине. Што се нас тиче, не желимо повратак у прошла времена гусарења и конфликта између Европе и северне Африке”, упозорио је потпарол либијске морнарице.
Каква је војно-политичка подлога и позадина става либијске морнарице, јавно није познато.
Аутор: Тања Вујић, Политика.рс