Краљево – Један од најстаријих хотела на Копаонику, познато одмаралиште „Југобанка”, продато је, после пет неуспелих лицитација, непосредном погодбом, и то Влади Србије. Прва помисао за многе јесте да ће будући министри, верујемо реконструисане владе, имати прилику да, током јефтиног зимског одмора, с једног од највиших „брда” у Србији посматрају оне ,,под брдом”. Али, није то у питању. Циљ је, како је влада, одлучујући се на ову куповину, закључила – даља продаја објекта будућем стратешком партнеру који би улагао у развој туризма у нашој земљи.
Онај ко памти посету крајем протекле зиме уваженог госта из Уједињених Арапских Емирата, принца престолонаследника Мухамеда бин Зеједа ал Нахјана, и одушевљење овом планином, најпре ће одгонетнути да је ова ,,куповина за познатог купца” уистину за шеика.
Наговестили су нам то још тада поједини „извори”, а Јован Чорбић, председник рашчанске општине, нам је изјавио:
– Шеик Мухамед бин Зајед је овом скијашком центру дао предност упоређујући га са познатим европским скијалиштима. А да ли ће у нешто инвестирати за сада знају само највиши представници наше државе, јер је реч о будућем стратешком партнеру Србије, који се, наравно, неће лично надметати на предстојећој лицитацији за хотел „Југобанка” или војни дом… Важно је да му се Копаоник допао, а у шта ће и како улагати, о томе, верујем, предстоје разговори са нашим највишим функционерима – објашњавао је помало дипломатски председник Чорбић.
Како је и за колико пара влада купила одмаралиште од педесетак соба, саграђено 1972. године, удруженим средствима банака из система Југобанке? Учињено је то погодбом и, рекло би се јефтино. Јер, због спорних имовинско-правних односа, одмаралиште годинама није нуђено на продају. Тек је 2011. године коначно утврђен однос власништва тако што је већински део припао Југобанци АД Београд, у стечају, од 45,29 одсто, затим Aлфа банци Србија АД – 24,21 (бивша Јубанка); Југохемији (сада Коп стар ДОО) – 12,5, Југбанци АД, Косовска Митровица – 11,79 и Континентал банци (сада NLВ банка АД) 6,21 одсто. После је одржана прва, а затим још четири неуспешне лицитације. Почетна вредност одмаралишта, на основу процене вештака грађевинске струке, износила је 5.218.790 евра, али незаинтересованости купаца није ,„кумовала” само цена, већ је узрок био и дотрајалост објекта.
После свих тих покушаја продаје, недавно се Агенцији за осигурање депозита, којој припада и стечајни управник Југобанке, обратила Републичка дирекција за имовину Републике Србије. У том допису, како су нам у поменутој агенцији објаснили, каже се да је „у току процедура пред Владом РС, ради прибављања Одмаралишта на Копаонику у власништво РС, са циљем да се објекат прода заинтересованом стратешком инвеститору, ради улагања у туристичке капацитете Републике Србије”.
Пошто је и последња лицитација проглашена неуспелом, тврде још у Агенцији за осигурање депозита, јер се није јавио ниједан заинтересовани купац, о томе је одмах обавештена Дирекција за имовину. Тако јој објекат продат, непосредном погодбом, по цени од 2.087.516 евра.
То је, истина, умањење од 60 одсто у односу на процењену вредности, али је продаја, категорични су у Агенцији за осигурање депозита, обављена у складу са прописима и на задовољство свих власника који су почетком протеклог месеца са Републичком дирекцијом за имовину и оверили купопродајни уговор.
Како незванично дознајемо, шеик ће половином наредног месеца посетити Србију, а на Копаонику се угоститељи надају да ће он понови бити њихов гост. Тада би требало да и званично постане власник виле „,Југобанка”, а затим ће, верује се, уследити реконструкција, па, надајмо се, улагање у још неки објекат или инфраструктуру нашег најпознатијег скијалишта.
Политика
припрема: Србија данас