НЕОБИЧАН кањон на Росомачкој реци, који због слојевитих литица с вировима подсећа на котлове и лонце, иако јединствена креација природе импозантног изгледа, и даље је место за које, осим радозналих планинара и заљубљеника у нетакнуту природу, мало ко у Србији зна.
– Мештани двају села често се препиру и отимају око назива и око тога чији jе заправо кањон, па га због тога често зову једноставно Грло – објашњавају у Туристичкој организацији Пирота.
Његов ексклузивитет је сам изглед. Између литица наслаганих попут степеништа, пробија се моћна река која вијугаво гради ток између кречњака остављајући посетиоце без даха. На врху стене уз леву ивицу пружа се поглед на читав кањон, док је лети могуће и да се прегази, али само кроз реку ако је погодна температура, јер ни у најтоплијим данима она не премашује пет степени.
На самом излазу из Росомачког ждрела налазе се четири најзначајнија уклештена меандра и неколико „лонаца“ чија је дубина између четири и седам метара.
Иако у ТО Пирот истичу да број туриста на Старој планини расте, нарочито у последњих неколико година, и да је све више оних који желе да уживају у природним лепотама овог краја, ово место остаје непознато широј јавности.
Стара планина проглашена је парком природе 1997. године. Још крајем прошлог века Јован Цвијић записао је да је Стара планина најбогатија планина у Србији по изворима и водама.
Кањон Росомача, место где се природа поиграла
ВОДЕНА ЗАВЕСА ДУГА 1.000 МЕТАРА
НЕПРИСТУПАЧНИ терен Старе планине скрива трећину водопада Србије, а Тупавица спада у један од најлепших. Висок је око 25 метара, а налази се на 1.015 метара надморске висине. Током зиме има изглед завесе од леденица, а током пролећа и лета слапови се стропоштавају низ литицу од пешчара. Најприсупачнији је од свих водопада на Старој планини, а од Дојкинаца је удаљен сат и по лагане шетње.
Ј. ЋОСИН, Новости.рс
Фото Ј.Ћосин