Лондон — Велика Британија ће и даље управљати кључном међубанкарском стопом ЛИБОР (Лондон Интербанк Офферед Ратес), објавио је Фајненшл тајмс.
Раније је објављено да би, због скандала када су водеће банке лондонског Ситија манипулисале стопом, контролни органи Европске уније могли Лондону да одузму статус оператера.
Европски аналитичари су прогнозирали да би у скорије време управљање тим показатељем могло да буде предато Паризу.
За одређивање судбине те међубанкарске стопе надлежна је Европска комисија. Очекује се да ће коначна верзија њеног извештаја бити објављена 18. септембра.
Међутим, у нацрту документа, у који је Фајненшел тајмс имао увид, наводи се да ће Лондон задржати контролу над тим кључним показатељем.
Истовремено, ЕК предлаже да се управљање стопом пренесе на колегијум супервизора из земаља чланица ЕУ, који, међутим, неће имати права да гласају.
ЛИБОР одражава просечну каматну стопу по којој 16 банка Ситија, лондонског финансијског и пословног центра, кредитирају једна другу у водећим светским валутама. Тај показатељ се користи као репер за широк списак финансијских инструмената – од кредита за аутомобиле и хипотеке до сложених финансијских операција у целом свету.
На основу ЛИБОР-а се израчунавају каматне стопе за финансијске производе укупно вредне више од 500 билиона долара.
Танјуг