Србија

Лозница: Излили свеће високе 1,5 метара

ВЕРНИЦИ из околних лозничких села излили су на велики хришћански празник Цвети две велике свеће, које се у јадарском крају зову „ратарске“. Оне су од чистог воска, тежине више од 50 килограма и високе око 1,5 метара. Тај догађај део је традиције у овим крајевима, старе више векова, а коју су, по старом предању, утемељили монаси који су у јадарски манастир Троноша, код Лознице, долазили из Хиландара.

После, на Велики четвртак, верници ових села, свечано, у већим групама, стари и млади, многи и са децом у наручју, из два правца, од Зајаче, односно Тршића и Воћњака, доносе „ратарске“ свеће до чесме „Девет Југовића“, коју су по предању подигли славни Југовићи, и то годину дана пре боја на Косову. Онда од чесме креће заједничка литија до манастирске цркве, где их, најсвечаније и у посебној атмосфери, дочекују монахиње и духовник ове светиње – отац Николај.

– Свеће се уз пригодну свечарску молитву уносе у цркву. Овогодишње нове свеће биће први пут упаљене на Васкрс, а онда потом и у дане сваког празника и, обавезно, недељом – прича отац Николај. – Оно што преко године не изгори, сабира се уз нови восак, који се обезбеђује прилозима верника. И у најтежа времена за наш род, народ овог краја, Јадрани, људи који су чували и сачували веру од свих удара и изазова, одржали су овај леп обичај. Истина, када су биле кризе, свеће су биле нешто мање.

Монахиње и отац Николај с поносом показују још једну огромну свећу о чистог воска, коју је, пре неколико година, даровао велики пријатељ те богомоље професор др Зоран Ковачевић са особљем Клинике за нефрологију ВМА и пријатељима.

– Свеће су у давна времена назване „ратарске“ или „тежачке“, јер, по народном веровању, оне се дарују манастиру како би њиве тежака боље родиле – каже мештанин Зоран Марјановић, који са супругом Весном и кћеркама близнакињама редовно даје прилог за свеће и долази на светковину њиховог даровања манастиру, који је задужбина Немањића из средњег века.

Људи овог краја воле да поносно препричавају народне приповести да се „ратарским“ свећама радовао, и у светковини учествовао, и сам Вук Стефановић Караџић, реформатор српског језика. Мали Вук не само што је у Троноши стекао прву писменост, сада тамо постоји и Музеј Вуковог раног школовања, већ је његова кућа била баш у правцу из ког, вековима, стиже једна „џиновска“ свећа.

Међу великанима овог краја, у том обичају је, поред осталих, тврди се у истим причама, учествовао и наш најчувенији географ и антрополог, Јован Цвијић, по многима и најсвестранији српски научник, председник Краљевске академије наука.

ДЕЧАШТВО

КАО дечак Цвијић је у манастир Троношу долазио са мајком, која је рођена у Коренити, селу где је манастир и чији су мештани, по традицији, на челу припремања свећа са комшијама из других села.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!