Поштујући традицију Лозничани су и ове године уочи великог празника Петровдана упалили лиле (сува кора дивље трешње или брезе на врху дрвеног штапа) на трговима, раскрсницама, а највише их је било у порти старе Цркве покрова Пресвете Богородице. Црквена општина старолозничка организовала је десети пут, а други у склопу фестивала ЛилаЛО посвећеног овом обичају, паљење лила, а томе је претходио културно-уметнички програм.
У амфитеатру код цркве заиграли су чланови КУД „Караџић“, а када су млади играчи измамили аплаузе својим наступом пред публику је изашао ДуоДА, у коме су гитариста Дамјан Станишић из Лознице и Даворка Боснић, чланица групе Ођила. Уживала је публика у њиховом музицирању, али је истовремено расло и нестрпљење малишана који су дошли због заједничког паљења петровданских лила. Таман када је почео да пада први мрачак над Лозницом упаљена је ватра и почело је паљење лила. Ливада поред цркве била је препуна деце, младих, али и њихових родитеља. Свако је чекао да принесе своју лилу пламену, да је упали и почне да је окреће у ваздуху док пламен мења облик и ствара хук. Вртеле су се лиле на све стране, деца су широм отворених очију гледала у разиграни пламен на врху дрвеног штапа, а родитељи пазили да све прође у најбољем реду. Било је и оних који су у Лозницу дошли са стране и први пут видели обичај који се задржао у овом делу Србије.
– Долазим из Суботице и до сада нисам присуствовала овом обичају. Од другарице из Лознице сазнала сам за паљење лила, а сада сам први пут на овом догађају. Невероватно је колико има света и да у овоме учествују и мала деца, упркос гужви и ватри видим да све протиче у најбољем реду и да су сви весели. Стварно је лепо – рече у пролазу студенткиња Јелена и пожури да принесе лилу пламену.
Као безброј свитаца лиле су пламтеле у црквеној порти, летеле су варнице, а они који су дошли „наоружани“ са пет и више лила имали су проблем како све то попалити, извртети, а притом се сачувати од оних који то исто чине у близини и, наравно, пазити на њих. Дечаци су се лилању посветили озбиљно и одважно, док су девојчице лилале са много више грациозности и стила, као да су имале на уму да се „није с ватром играти“. Осим на овом месту лиле су паљење у целом лозничком крају, углавном, раскрсницама и узвишењима, местима где се народ окупља и одакле се пламен далеко види. Ове године небо је било на страни лилања и за разлику од прошле није било кише тако да се лилало без журбе.
Светлост јеванђеља
Према речима Милоша Петровића, свештеника Цркве покрова Пресвете Богородице, овај обичај паљења петровданских лила негује се дуго у овом делу западне Србије. Већ деценију то се редовно чини у порти храма, на организован начин и увек паљењу лила претходи пригодан програм.
– У хришћанству се паљење петровских лила посматра као светлост јеванђеља, а теологија светлости присутна је у цркви готово од памтивека и када желимо да покажемо тај догађај преображења људске природе исказујемо га кроз светлост. Било да се говори о Христовом васкрсењу, или приказују светитељи који сви имају ореол светлости око глава на иконама. Друго значење паљења петровданских лила јесте подсећање на време када је Нерон настојао да уништи хришћане и тада их је, каже се, премазивао катраном и палио их увече у својим вртовима. Ове године време нас је послужило и драго ми је да се окупило доста света, а предњаче деца. Због њих се ово и приређује – казао је он.
Продавци на улици
Лиле се припремају још у мају када се у шуме одлази по младу кору дивље трешње или брезе. Неколико дана уочи празника у Лозници су се на више места појавили продавци лила, а неки их за ту прилику направе и по више од хиљаду. Иначе, лиле се израђују тако што се сува кора причвршћује на врх тањег штапа и она се пали, а ове године цена им је била од од 80 евроценти до 1,2 евра.
Коло за дукат
Од прошле године лилама је посвећен и фестивал ЛилаЛО. Ове године је то био петодневни музичко-сценски фестивал у Лозници, Тршићу и Бањи Ковиљачи од 10. до 14. јула. Између осталих концерт је одржала јапанска поп певачица Канон Мизуно, током фестивала је у бањском парку играно коло за дукат око велике фонтане, наступали су рокери, глумци и Филхармонија младих.
Лозничани се тако окупљају у данима уочи и после Петровдана и на најлепши начин спајају традиционално и модерно.
Ђ. Јанковић – Вести
To je stari predhrišćanski običaj, i mi Srbi treba da se vratimo svojim korenima
https://youtu.be/FDKZ_vL3ocI