Друштво

Ма који ће нам к…ц Вербићу просвета, средње и основне школе, факултети? Укидај све то!

Министар просвете Срђан Вербић изјавио је данас да Министарство ради на промени плана уписа у средње школе, како би се систем образовање ускладило са потребама тржишта рада, што подразумева смањење броја места у средњим школама.

– На Министарству је да ове године буде мало тврђе него раније, да смањи број места у средњим школама у односу на претходне године, јер не можемо више да издржимо да школујемо учинике за нешто што не треба тражишту рада или за нешто што не омогућава квалитетан заврштек школовања – рекао је Вербић после састанка са представницима Уније послодаваца Србије.

Упитан колико ће одељења бити смањено, он је одговорио да је прошле године било 12 одсто више места за упис у средње школе у односу на број ученика који су завршили осми разред.

Вербић је казао да промена плана уписа у средње школе, подразумева јачање квалитета у гимназијама и повећање броја места у занатским школама.

– Имамо за последицу да се ученици распореде на основу својих жеља, а не на основу реалних потреба и могућности и онда имамо школе које су превише популарне, док многе школе остају са празним одељењима и неки профили се гасе, не смемо то да дозволимо, морамо да имамо економичнији систем – нагласио је министар.

Упитан да ли то значи да ће у смањеном броју одељења успоставити систем дуалног образовања, који подразумева праксу код послодавца, он је одговорио да такав систем имају привредно јаке земље, а да Србије није на таквом степену развоја.

Осим о усклађивању система образовања са потребама тржишта рада, на састанку са представницима Уније послодаваца разговарало се и о положају приватних образовних установа.

– Држава би требало да има исти критеријум према свима, требало би изједначити приватне и државне школе, како би образовање било што квалитетније – казао је председник Уније послодаваца Небојша Атанацковић.

 

Бета

фото: Зорана Јевтић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. zasto skole fakulteti kad nam nepismeni vode zivot pa deca na koga da se ugledaju na grobare stolare keramicare zha to im netrebaju skole he he ko uci bice kuci ko krade sedece u fotelju a diplomu kupice da mu penzija bude veca he he SRBIJO PUKLA SI KO I NJIHOVE DIPLOME HE HE

  2. Koliko glupih ljudi u politici… to je strašno…. Što ne kaže da nema gde učenike slati na praksu a ne da ne može Srbija da to izdrži…. Nekad dok je bila ta trula Jugoslavija, svi koji smo išli u stručne škole imali smo letnju praksu, a učenici koji su išli na zanat … dva dana škole, dva dana prakse… I imali smo cenjeno obrazovanje i što je bilo najvažnije, bilo je jeftino…

  3. Ја сам давно рекао да нам школа уопште није потребна јер за образовање смо добили интернет и нема потребе да деца уче јер „све“ има на интернету! Само убодеш „дебилни“ телефон и одма добијаш одговор на сва могућа питања! Зна ли премијер колико би била уштеда кад бисмо затворили све школе и укинули наставничке енормно велике плате?! Такође се не слажем да деца немају праксу – како бре немају кад чим заврше школу експресно их шаљемо у Немачку, Аустралију, Јуесеј, Кајманска острва… Они тамо имају најбољу могућу праксу и то све о нашем трошку – па где то има, шта онда хоће овај народ?!

  4. Supetlico ukidaj sve ionako i da zavrse skole opet ce biti robovi kod vas koji ste opljackali SRBIJU i zaradjivati od2000 do 3000 a i ovaj kapitalizam vapi za nepismenim narodom kako bi ga ekplatisali a da to opste nije ni svestan

  5. …obnovite proizvodne pogone pa će biti posla za sva zanimanja!!! Gde će se realizovati praksa kad je sve stalo???? Zašto ste ukinuli Škole učenika u privredi i Industrijske škole ? Imali smo mi DUALNO obrazovanje još pre 30-40 godina. Sad će Švajcarci da nas uče ( za debele novce) kako se školuju stručni kadrovi !!!! Opremite škole pa će i kvalitet nastave a samim tim i kadrova biti bolji !!!

  6. Racionalizacija u prosveti je neophodna. Ova vlast nema strucni i moralni kredibilitet da to uradi. Veliki je raskorak izmedju zanimanja i znanja koje obrazujemo i onih potrebnih drustvu tj Srbiji. Vise od polovine znimanja nam ne treba, nece nam nikada ni trebati. Da ne govorimo o tome da je od obrazovanja napravljen biznis na svim nivoima i u svakom pogledu. skuplje nam je „besplatno“ obrazovanje nego, recimo u Austriji. A, standard??? Niko vise ne drzi dodatnu i dopunsku nastavu u skolama, nego idu po kucama, gode se i kuvaju pasulj sa ucenicima, dok su roditelji na poslu, naravno, naplate.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!