Србија ће створити четири регионална посебна одељења која ће се искључиво бавити борбом против корупције, имаће концентрисану надлежност, неће се више гледати да ли је корупција ситнија или крупнија, методолошки ће се обрачунавати са сваким видом корупције на било ком нивоу, изјавио је данас државни секретар Министарства правде Радомир Илић.
„Наравно, биће потребна промена Закона о кривичном поступку, да би се та посебна одељења овластила на одређене ствари, а и Тужилаштво за организовани криминал, на које ће се такође односити промене, добиће инструменте који се примењују у Европи, САД“, рекао је Илић на Међународној конференцији о управљању сложеним подацима у случајевима организованог криминала, коју организује ОЕБС.
Истакао је да ће се та регионална одељења искључиво бавити борбом против корупције, коруптивним делима, од којих се веома често могу имати кривична дела организованог криминала.
„Та четири посебна одељења имаће концентрисану надлежност, више нас неће занимати да ли је корупција ситнија или крупнија, који су износи у питању, просто, са тужилачком истрагом и имплементацијом законика о кривичном поступку, имаћемо ситуацију да се методолошки обрачунавамо са сваким видом корупције, ма на ком нивоу био“, рекао је Илић.
Он је навео да регионални центри не могу да раде као обична основна јавна тужилаштва јер, они који раде специјалну надлежност, добиће одређене специјалне мере, а за то ће бити потребна промена Закона о кривичном поступку, да би се та посебна одељења овластила на одређене ствари.
„Оно што ће постати реалност за ова посебна одељења, то су службеници за везу са више од 20 других државних органа и установа, који могу да дођу веома лако до података који се односе на прогон организованог криминала и корупције“, каже Илић.
Сматра да са садашњим системом постоји ситуација да је проток информација релативно спор и да га треба убрзати, а истиче да је један од начин убрзавања протока тих података свакако кроз институцију службеника за везу.
Такође, Илић је нагласио да из САД долази моћан концепт борбе и против организованог криминала, и против корупције и тероризма, а то је, објашњава, методологија рада „таск форс“.
„Ускоро ће и у нашој земљи тужиоци моћи да користи ову методологију, на којој ћемо нарочито радити, обучаваћемо тужиоце. Методологија „таск форс“ биће примењива као ад хоц за конкретне предмете и за читаве појавне облике и корупције и организованог криминала“, истакао је Илић.
Државни секретар МУП-а Александар Николић рекао је да су корупција и организовани облици криминала, поред тероризма, највећи безбедоносни изазови данашњице, како за Србију, тако и за све друге државе.
„Снага организованог криминала лежи у способности прилагођавања свакој промени. Организовани криминал одавно је добио транснационални карактер, постао комплексан, високоризичан, због израженог међународног карактера“, каже Николић.
Сматра да су његови носиоци из разних држава света све више повезани, а истиче да је корупција присутна у свим сферама и у знатној мери отежава политичке и економске реформе и представља озбиљну претњу по демократске институције.
Танјуг