Европа

Мађари: Дижемо зид на граници са Србијом због безбедности наше земље

БУДИМПЕШТА – Министар за социјалну политику Мађарске Золтан Балог рекао је да његова земља жели да повећа унутрашњу безбедност Мађарске и да је за владу нарочито важна јужна граница, према Србији.

“Зато ћемо 1. јула са Србијом разјаснити које су то мере које се могу предузети ван простора Европске уније у циљу контроле и заустављања протока избеглица”, рекао је Балог након што је мађарска влада саопштила у среду да ће поставити ограду на граници са Србијом због великог броја избеглица.

“Однос који постоји измеду избеглице, миграција и тероризма мора се хитно ставити на дневни ред, каже Балог у интервјуу за “Берлинер цајтунг” а пренео је немачки радио Дојче веле.

“Не можемо да зажмуримо на то да између тих ствари постоји узајамна веза”, наставио је он.

“Питање избеглица никада се није тако оштро поставило пред средњу Европу као данас. Само до јуна ове године забележено је 54.000 илегалних прелазака што је више него током цитаве 2014. када их је било 42.775. Није проблем то како се о проблему избеглица дискутује у Мађарској, већ је проблем беспомоћност европских лидера”, оцењује мађарски министар.

“Ми, наиме, сматрамо да је Шенгенски споразум веома важан. Мађарска је против нових граничних контрола измеду земаља Шенгенске зоне, што је идеја коју неки очигледно имају на уму. Стога морамо да сагледамо ситуацију ван нашег опсега контроле, како би код нас долазили само они чији су животи у опасности. Мађарска ће подићи цетири метра високу границну ограду према Србији… То је један од начина. Али ми морамо да тражимо решења и унутар Европске уније и зато су нам хитно потребне промене правила”, рекао је Золтан Балог.

На питање зашто се онда Мађарска снажно противи предложеним квотама за распоредивање избеглица, он је рекао: ‘Ми можемо да разговарамо о расподели трошкова, границама, квотама итд, али у ствари питање које би требало да поставимо глобалног је карактера: да ли ми желимо да демографске и проблеме у вези са запошљавањем у Европи решавамо уз помоц имиграције или ослањањем на сопствене ресурсе. Одговор на то питање за Мађарску гласи: из сопствених извора”, рекао је он.

Балог је истакао да инклузија ромске популације представља значајан потенцијал за мађарско друштво.

“То је наш домаћи задатак, који ми под хитно и као прво морамо да урадимо. Морамо да поставимо приоритете јер економски нисмо у стању да све урадимо ођедном”, закључио је министар за социјалну политику Золтан Балог у интервјуу за “Берлинер цајтунг”.

КОМЕСАР САВЕТА ЕВРОПЕ ПРОТИВ МАЂАРСКОГ ЗИДА ДУЖ ГРАНИЦЕ СА СРБИЈОМ

Комесар за људска права Савета Европе Нилс Муижниекс критиковао је данас мађарске власти због најаве да ће подићи зид дуж границе са Србијом како би спречили улазак избеглица.

“Мађарски план је лоша идеја. Треба се усредсредити на то да се мигрантима омогући приступ азилу, а не да их се спречи”, написао је комесар на свом Твитер налогу.

Мађарски министар унутрашњих послова Петер Сијарто најавио је у среду да ће Мађарска подићи четири метра висок зид дуж 175 километара границе са Србијом да би се зауставио талас илегалних имиграната.

Он је казао да су се власти одлучиле на тај потез након што су регистровале да је током првих шест месеци ове године преко те границе прешло 57.000 илегалних миграната, махом Сиријаца, Ирачана и Авганистанаца са ратом захваћених подручја.

План да се подигне зид критиковала је и регионална представница Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице Кити Мекинси.

“Право на тражење азила спада у неотуђива људска права и ми смо забринути због намере да се људи спрече да га користе “, рекла је Мекинси за агенцију Ројтерс.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!