Велика Британија већ месецима тражи од Европске уније бројне уступке како би остала у тој заједници, претећи да ће на референдуму о британском чланству у ЕУ заговарати излазак из ње. Мађарска подржава већину реформи које тражи британски премијер Дејвид Камерон у преговорима с Европском унијом, изјавио је у четвртак у Будимпешти мађарски премијер Виктор Орбан.
Орбан је, после разговора са британским премијером Камероном, рекао да Мађарска у потпуности подржава три од четири Камеронова предлога реформи, пренео је Ројтерс. Међутим, како је рекао, питање социјалних бенефиција је „теже“, а Мађарска не може да прихвати никакву дискриминацију.
Камерон је рекао да његов предлог да се ограниче бенефиције за мигранте из ЕУ током прве четири године боравка у Британији „остаје на столу“, али је отворен за алтернативе.
– Треба да тражимо решења пре него компромисе, али сам уверен да можемо да постигнемо договор – поручио је Камерон.
Британски премијер је изјавио да разговори о реформи ЕУ иду добро и изразио уверење да ће питања попут миграције и конкурентности бити решена на начин који задовољава Британију.
Орбан је навео да је оптимиста и да ће земље централне Европе постићи договор са Великом Британијом поводом њеног плана о ограничавању социјалне помоћи мигрантима у Европи, али да Мађари не треба да буду дискиминисани.
Земље Вишеградске групе формираће заједнички став о реформи бенефиција, рекао је Орбан.
Британија би требало да се изјасни о останку у Унији на референдуму до краја 2017. године, а Камерон покушава да са Унијом преговара о питањима која највише сметају Британцима.
Једно од најспорнијих питања су бенефиције радницима који долазе из других земаља ЕУ. Камерон жели да Унија смањи бирократију и пренесе више овлашћења са Брисела на земље чланице.
Он такође тражи гаранције да ће Британија бити заштићена од веће политичке интеграције и економских одлука чланица еврозоне, што засада није спорно.
Кључна спорна тачка је то што Камерон жели да укине бенефиције за мигранте из других чланица ЕУ током прве четири године боравка у Британији. То, по мишљењу чланица Уније, нарушава принцип недискриминације и слободе кретања између земаља ЕУ.
Вести