БУДИМПЕШТА – Држављани Мађарске ће сутра изаћи на референдум на којем ће се изјаснити о обавезујућим квотама Европске уније за прихват миграната.
Питање на референдуму гласи: „Да ли се слажете са тиме да Европска унија може да наложи обавезујуће насељавање немађарских држављана у Мађарској, чак и без одобрења Парламента?”.
Да би референдум био важећи, на њега мора да изађе најмање 50 одсто плус један од укупно 8,27 милиона мађарских бирача.
Већина аналитичара сматра да ће грађани те квоте одбацити, а таковом исходу референдума се нада и премијер Мађарске Виктор Орбан.
То би његовој влади обезбедио подршку грађана за супротстављање другим евентуалним плановима Уније за распоређивање тражилаца азила у својим државама чланицама, пренела је агенција АП.
Према оцени агенције Франс Прес, предстојећи референдум представља тек последњи у низу корака десничара Орбана који ће наљутити његове критичаре како у Мађарској, тако и у иностранству.
Орбан истиче да глас „против” представља глас за суверенитет и независност Мађарске, а нада се и да би притисак народа могао да охрабри друге чланице ЕУ да предузму сличне кораке.
Критичари Орбанове политике наводе да су резултати анкета, који указују на раст ксенофобије и анти-имигрантског расположења међу Мађарима, повезани са владином референдумском кампањом.
Орбан жели да заустави прилив великог броја муслиманских миграната у Европу, тврдећи да они угрожавају Мађарску и европски хришћански идентитет и културу, подсећа агенција АП.
Мађарски премијер, који је сада на половини свог трећег мандата на челу владе, прошле недеље је предложио да ЕУ изгради „огромни избеглички град” у Либији, у који би мигранти били депортовани из Европе.
Мађарски држављани у Србији гласају у Београду и Суботици
Мађарски држављани који живе у Србији могу учествовати на референдуму о обавезним квотама за мигранте који сутра организује та држава, а коверте са гласачким листићима могу предати у амбасади Мађарске у Београду и конзулату у Суботици.
Изјашњавати мађарских држављана који живе у иностранству почело је 19. септембра у дипломатско-конзуларним представништвима Мађарске у свету.
Од око 150.000 српских држављана са двојним мађарским држављанством, више од 30.000 се пријавило за изјашњавање у Србији у вези са референдумом, а коверте са гласовима могу предати до сутра, пренео је РТС.
Орбан истиче да ЕУ треба да ојача своје границе како би спречила прилив миграната, као што је Мађарска учинила прошле године кад је на својој јужној граници са Србијом и Хрватском подигла ограду.
Упркос досад незабележеној поплави владиних билборда, реклама и личних појављивања министара и посланика на догађајима широм земље на којима су позивали грађане да изађу на референдум, анкете указују да излазност изнад 50 одсто уопште није загарантована, иако се очекује да ће велика већина оних који изађу гласати „против”.
Крајње десничарска странка Јобик подржава владин анти-имиграциони став, док већина других опозиционих партија и многе невладине организације позивају гласаче да или не изађу на гласање или да предају неважеће листиће.
Прошле године је кроз Мађарску прошло готово 400.000 миграната, који су наставили пут даље ка западној Европи.
Ипак, мађарска ограда од бодљикаве жице и новоуведене мере за депортацију илегалних миграната су се показале ефикаснима. Тако је у четири недеље од почетка септембра полиција те земље забележила ниједан или тек један покушај илегалног преласка границе током тек 12 дана.
Према упозорењима мађарске владе, уколико Мађарска буде морала да прими избеглице, то би највише угрозило ромску мањину, сиромашне пензионере, породице са малом децом и људе који живе у социјалном смештају.
Званичници су више пута упозорили да би тим људима могла да буду смањена социјална примања и пензије, они би могли да постану жртве тероризма и насиља или ће морати да напусте своје домове у случају насељавања избеглица.
Влада у Будимпешти, путем државне телевизије, често подсећа на догађаје, понекад старе и више месеци, о нападима миграната.
„Призори великих група миграната из прошле године који готово да „затамњују небо” су и даље веома актуелни за многе грађане, што несумњиво подстиче и државна пропаганда. Влади су „помогли” и терористички напади у Немачкој и Француској, на које она указује како би показала да су мигранти опасни”, изјавио је Атила Тибор Нађ из мађарског Центра за правичну политичку анализу.
Влада није рекла шта ће уследити ако исход референдума буде повољан за њу, али је поменула могуће амандмане Устава, иако није улазила у детаље.
Портпарол мађарске владе Жолтан Ковач је одбацио сугестије да би неважећи референдум могао да наштети Орбану, наводећи да би велики број гласова „против”, чак и уз ниску излазност, био довољан да ојача званичну позицију према избегличким квотама Европске уније.
„Референдум никако не може да пропадне. И тачка”, истакао је Ковач.
Председник странке Јобик Габор Вона је, међутим, изјавио да би у случају недовољног одзива гласача Орбан требало да поднесе оставку, док је бивши социјалистички премијер Ференц Ђурчањ рекао да би то ослабило Орбанову „непогрешивост”.
„Званични Брисел се већ помирио са исходом референдума и добро зна да мађарска јавност не воли мигранте”, наводи стратешки директор Института „Републикон” Чаба Тот.
„На домаћем терену би ниска излазност, међутим, представљала тежак ударац за премијера, посебно након тако велике кампање”, истиче Тот, преноси Танјуг.
Политика,Танјуг
Taj je referendum odobren odS strane EU. Srpski je jos uvek “sporan”.