Министар одбране Мађарске Иштван Симичко позвао је један број војних резервиста, добровољаца, да помогну због “велике избегличке кризе”. Председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић рекла је да ће у избегличкој кризи бити неизбежан ангажман војске и да је стање на терену горе него што се мислило. Хрватски премијер Зоран Милановић рекао је да је његова земља натерала Мађарску да прими избеглице, пославши им вагоне са људима без најаве и да ће то наставити да ради и даље без договора.
Симичко је одлуку донео на захтев начелника генералштаба мађарске војске. Мађарски резервисти ће бити задужени да попуне војне касарне из којих су отишли војници тренутно ангажовани на обезбеђењу државне границе. Поред тога, њима могу бити додељени и други задаци.
Мађарско министарство одбране саопштило је да је бодљикава жица постављена на читавој граници са Хрватском у дужини од 41 километар, у покушају да зауставили прилив избеглица у земљу. Преосталих 330 километара границе између Мађарске и Хрватске иде дуж реке Драве коју је тешко прећи.
Хрватска председница је у петак увече позвала премијера Зорана Милановића да дође на одручје Товарника и увери се каквоје стање.
– Не можемо апсорбовати већи број миграната на овом подручју док се не реши питање њиховог транзита негде другде – рекла је хрватска председница синоћ.
Она сматра да је неизбежан ангажман Хрватске војске и нагласила је да не мисли само на укљуцивање војске дуж границе, него на целом подручју.
Премијер Милановић посетио је у суботу ујутру Бели Манастир у близини границе са Мађарском, а у међувремену (ноћас) се постарао да избеглице нестану са хрватске територије. Он је рекао да је “Хрватска натерала Мађарску да прими избеглице” и да ће то радити и даље.
– С Мађарском није било договора. Натерали смо их да приме избеглице тако што смо послали људе горе, то ћемо радити и даље – изјавио је хрватски премијер током посете Белом Манастиру.
За проблем избеглица прозвао је Грчку и Турску.
– Проблем је у Грчкој и Турској. Преко грчких острва прелази 75-80 одсто свих миграната. То се да спречити, ЕУ то треба да преузме – рекао је Милановић.
Танјуг
фото: Matej Družnik/Delo