Србија

Мађарска депортује мигранте назад у Србију

Свади Талиб, Ирачанин који је у уторак прешао српско-мађарску границу код Хоргоша, постао је први азилант кога су мађарске власти протерале у Србију због тога што је прекршио одредбе тек усвојеног оштрог закона против миграната. Како јавља Ројтерс, судија Кристијан Кеменес у Сегедину рекао је да Талибу изриче једногодишњу забрану уласка у Мађарску како би послужио као пример онима који незаконито прелазе мађарску границу. Овакву одлуку омогућила је претходна, за Београд спорна, одлука мађарског парламента да је Србија „сигурна трећа земља” за избеглице.

Британски „Гардијан” је јавио да Мађарска по кратком поступку, за само неколико минута, одбија захтеве за азил и да све којима ускраћује гостопримство враћа у Србију. Шездесетједногодишњи Шираз Хавладеа рекао је новинару британског листа да га мађарски чиновници нису ни питали зашто тражи азил у овој земљи: „Питали су како се зовем и одакле долазим, узели су ми отиске прстију и рекли да се вратим у Србију”.

Споразум о реадмисији из 2007, који је Србија потписала са ЕУ и који је ове године потврђен протоколом, подразумева да је наша земља дужна да прихвати све грађане „трећих земља” за које се може претпоставити да су у Европску унију ушли илегално са територије Србије. Уговор се односи и на десетине хиљада избеглица из арапских земаља који се ушле у Србију. 

– Ипак, представници наше земље морају да се сложе са повратком ових људи у нашу земљу. Могли би рецимо да кажу да имају техничке проблеме да приме толики број избеглица одједном, што може да одложи овај процес– наглашава Радош Ђуровић, директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила.

Јасна Поповић-Ћосић, задужена за односе са јавношћу при Министарству рада, запошљавања и социјалне политике, још једном је потврдила став овог министарства да Србија неће примати назад мигранте из Мађарске. Управо ову тврдњу, у последњих неколико дана, понављали су ресорни министар Александар Вулин, као и државни секретар Ненад Иванишевић.

Мађарска одлука је необична јер, примера ради, ниједна европска земља ни не покушава да врати мигранте у Грчку, у којој су ступили на европско тло. Одраније је на снази одлука европског суда да се мигранти не враћају ни у Грчку ни у Италију, јер се сматра да су услови у тим земљама испод минимума. 

Представници УНХЦР-а у Србији оповргавају оцену председника Законодавног одбора мађарског парламента Гергеља Гуљашија да је Србија сигурна земља за мигранте. Мирјана Ивановић-Миленковски, задужена за односе са јавношћу, наглашава да ова међународна организација и даље стоји иза многих критика и препорука наведених у извештају Високог комесаријата за избеглице УН из 2012. године. УНХЦР је управо у овом документу закључио како Србија није сигурна земља за избеглице.

– Истина је да данас наша земља може да представља узор многима када се посматра однос власти и грађана према избеглицама, али у овом случају ради се искључиво о хуманитарном односу. Бирократске препреке и даље је тешко прескочити. Тражиоци азила суочавају се са неефикасношћу система и са безброј других проблема – каже наша саговорница.

Истог мишљења је и Радош Ђуровић, који ставове мађарских званичника сматра срачунатим да избеглице врате на нашу територију.

– За Мађарску је Србија савршена земља на коју покушава да преусмери мигрантски талас. Налазимо се у процесу придруживања Европској унији, послушни смо, не замерамо се никоме. Мађари, као чланови ЕУ, у билатералним односима могу да се понашају надмоћно према нама – истиче Ђуровић.

Као и пре три године тражиоци азила у Србији, како каже наш саговорник, и даље се суочавају са истим проблемима.

– Тражиоци азила добијају само обичну потврду, без фотографије, употребљиву најдуже три дана. Спора азилна процедура мало је убрзана ове године, тако да они који су желели да остану у Србији добијају одлуку у року од два до три месеца – наглашава директор Ђуровић.

———————————-

Немци прогласили Србију за сигурну државу

Након прилива великог броја држављана Србије који су у европским земљама затражили азил, пре тачно годину дана, немачки парламент прогласио је нашу земљу сигурном. Том приликом, посланици су званично потврдили да у Србији, као и у Босни и Македонији, нема политичког мучења, прогона и злостављања политичких неистомишљеника па ни основних разлога за подношење захтева за азил. Том приликом наглашено је да ће сви захтеви „лажних азиланата” из Србије бити одбачени.

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!