Добијање азила, избегличког статуса или било каквог другог документа, од данас ће практично у Мађарској бити немогуће, а сви Сиријци, Иранци, Авганистанци или држављани било које земље биће по хитном поступку враћени у Србију. То је укратко резиме пакета нових амандмана, усвојених у парламенту још 4. септембра, који ступају на снагу данас. Очекујте да видите врло тешке и драматичне сцене на граници са Србијом, поручују званичници из Будимпеште.
Власти ће од данас имати према мигрантима потпуно различит приступ од досадашњег, пише мађарски портал „Индекс”, док многобројни правници из Мађарског хелсиншког одбора и Високог комесаријата за избеглице објашњавају до које мере су нови прописи у супротности са свим досадашњим међународно признатим конвенцијама о избеглицама. Будимпешта, међутим, обећава да ће се до Божића у земљи успоставити релативни ред и мир и, што је још апсурдније, њихови највиши функционери из владајуће партије Фидес представљају се као храбри бранитељи граница ЕУ и њених вредности.
Не ради се о пуким техничким променама, већ ће све службе, од полиције до имиграционих канцеларија, преко судова и војске, физички бити пребачене на појас транзитне зоне, тик уз границу Србије са Мађарском, односно тамо где не важе закони Европске уније.
Најважнија новина управо су те транзитне зоне у облику латиничног слова „U”. Један крак, онај који води у Србију, биће отворен, други, онај који води из Србије у Мађарску, биће херметички затворен. Избеглице ће бити истериване из Мађарске у Србију у року од три сата, тврде новинари мађарског портала који се позивају на изворе из владе.
Овај „транзитни појас” на граници биће проширен на 60 метара и, како тврди Хелсиншки одбор, неће се сматрати делом мађарске територије. То ће бити ничија територија, са сличним статусом који има транзитна зона на аеродрому у Будимпешти, тако да ће избеглице ступати у контакт са мађарским властима ван територије Мађарске, односно ван ЕУ. Мигранти ће моћи да поднесу захтев за избеглички статус у тој транзитној зони, и то ће бити једини начин да легално уђу у ЕУ. Захтев им мора бити размотрен у року од осам дана, што правници и експерти за процедуре добијања статуса избеглица сматрају сувише кратким временом, недовољним да се прибаве сва документа и утврди чињенично стање. Само они који добију избеглички статус моћи ће да уђу у Мађарску.
У осталим земљама ЕУ мигранти могу слободно да се крећу док чекају на решење свог статуса. Али, по речима једног неименованог члана владе, овлашћене службе у транзитној зони неће чекати да прође „читавих осам дана”, већ ће свој посао обављати експедитивно и одлучивати о сваком захтеву за „два или три сата”.
„Захтеви за избеглички статус по правилу ће се одбијати, јер је таква одлука оправдана с обзиром на то да је Мађарска такође усвојила амандман којим проглашава Србију за ’трећу сигурну земљу’”, објашњава за „Политику” Анастина Калијус са Факултета источноевропских студија у Будимпешти.
То практично значи да ће мигранти који су преко Грчке, Македоније и Србије дошли до границе са Мађарском имати један једини излаз – натраг у Србију, каже Анастина Калијус.
Уколико покушају да уђу у Мађарску илегално, као што то раде на хиљаде миграната, од данас их полиција неће водити до имиграционих власти, већ одмах у притвор па на суд. Судије такође морају да раде експедитивно. И да брзо донесу одлуку хоће ли мигранта ставити у затвор или избацити, опет у Србију.
Јуче, само неколико сати уочи почетка примене пооштрених мера на мађарско-српској граници, распоређени су наоружани војници и оклопна возила, како је јавила државна телевизија, а за данас је најављена седница владе на којој ће се размотрити да ли да се у пограничним зонама уведе ванредно стање. Уколико се то деси, војницима је дозвољено да пуцају на мигранте.
Поједини мађарски медији чак спекулишу да ће у Србију бити одмах враћани сви мигранти који немају у пасошу валидну шенгенску визу.
Практично, са ступањем на снагу нових прописа, мигранти који покушавају из Србије да уђу у Мађарску могу да заглаве у затвору или да буду враћени натраг у Србију. Трећег нема. Избеглице које би биле оптужене на суђење ће ићи без преводиоца. Неће добијати ни преведену оптужницу, ни пресуду.
Кривичним делом ће се аутоматски сматрати било какав контакт са жичаном оградом, за чију изградњу је из буџета одвојено онолико колико је Мађарска уложила за прихват избеглица у последњих једанаест година, према подацима Хелсиншког одбора. Било да мигрант ову ограду прескочи, било да се провуче испод ње, или је недајбоже исече и оштети, он је починио кривично дело.
У међувремену, међу хиљадама миграната из Сирије и других земаља који су се нашли на некој тачки балканске руте настала је трка са временом. Породице са малом децом, мушкарци и жене, покушавали су да се на све могуће начине докопају границе са Мађарском пре поноћи. Мађарска полиција је у недељу регистровала рекордан број миграната који су из Србије ушли у ту земљу (5.809), а само до јуче у подне и тај рекорд је скоро пробијен (5.353). Светске агенције цитирају поједине Сиријце који су успели да пробију границу и да се докопају Европске уније: „Нисам спавао од суботе”, каже један од њих. Неспавање се исплатило, јер, како јавља Ројтерс, многима који су јуче стигли до Реске било је дозвољено да уђу у возове. И транспортовани су директно до аустријске границе. Била је то последња шанса.
Мађарски премијер наредио је јуче полицајцима који су распоређени на границу са Србијом да буду „хумани”, али да примењују нове законе без икаквих компромиса.
Наићи ћете на људе који су преварени, рекао је Орбан, како преноси Ројтерс. Сусрешће вас љути и агресивни људи, додао је. Као да је могуће спроводити нехумане законе –хумано.
Шта је „права хуманост на делу” покушао је да покаже и британски премијер Дејвид Камерон, који је јуче ујутру одлетео у један од логора за избеглице у Либану, близу сиријске границе, где у немогућим условима живи 80.000 Сиријаца. Сео је у турски сед са једном од породица и наговарао их да се не упусте у авантуру опасну по живот на коју их терају кријумчари. Лондон ће у побољшавање услова овог и других центара уложити још новца. У исто време министарка унутрашњих послова Тереза Меј отпутовала је у Луксембург где је у име владе одбијала да Велика Британија прихвати квоту избеглица коју је прошле недеље предложио Жан-Клод Јункер, председник Европске комисије.
Циљ Камеронове посета је да обесхрабри избеглице да крену на „опасан пут” до Европе. А потом је и сам причао како породица са десеторо деце мора да живи читав месец од десетак евра помоћи. Услови нису сјајни, признао је британски премијер.
Хоће ли Европа после свега моћи данас да осване мирна и спокојна – кад границе Европске уније бране такви бојовници.