ПЕШТА је усвојила нове уставне амандмане – Берлин, Брисел и Вашингтон су се “намрштили”, али без резултата. Власт мађарског премијера Виктора Орбана, као и до сада, одлучна је да земљу, чланицу Европске уније, води у правцу који не следи матрицу доминантног облика западне демократије.
Значајно умањење моћи Уставног суда је међу најконтроверзнијим изменама изгласаним у понедељак касно увече у Парламенту. Та институција убудуће ће моћи да разматра само процедуралне аспекте Устава и уставних амандмана, не и њихов садржај. Уз то, све одлуке Уставног суда пре ступања на снагу новог Устава почетком 2012. године постају неважеће.
Још неке новине у државном уређењу наших северних комшија изазвале су подозрење у западним центрима моћи. Право на слободу говора биће ограничено у случајевима када нарушава широко дефинисан “углед мађарске нације”. Студенти ће, пошто стекну универзитетску диплому, морати неко време да остану у земљи, или да плате трошкове школовања!
Реформама су у Устав “уписани” и неки закони које је претходно Уставни суд оценио – неуставним! Они су тиме учињени практично недодирљивим. Реч је, између осталог, о забрани објављивања предизборних огласа у приватним медијима, ускраћивању права бескућницима да лутају јавним просторима и дозволи властима да их због тога кажњавају, као и о исклјучењу невенчаних, истополних и парова без деце из званичне дефиниције породице!
Парламент је добио и искључиву надлежност да оцени која верска организација може да буде званична “црква”. Против тога се колико у фебруару огласио Уставни суд, па је сада “прегласан”…
ЕУ нимало није по вољи што је једна њена чланица кренула тим путем, који у Бриселу сматрају за странпутицу. Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо прошле недеље је тражио од мађарског премијера Виктора Орбана да одложи гласање, међутим, неколико водећих чланова владајуће конзервативне партије “Фидес” је одмах дало до знања да од тога нема ништа.
Посланици су убедљивом већином стали на њихову страну: уставну реформу је подржало њих 265, док је 11 било против, а 33 није гласало.
Немачки шеф дипломатије Гвидо Вестервеле, коме је у госте управо дошао председник Мађарске Јанош Адер, изјавио је, коментаришући политичка дешавања у Будимпешти, да за Берлин “нема сумње да је Европа заједница вредности и да они очекују да те вредности живе”.
Снажан одговор стиже од Ласла Кевера, председника парламента на обали Дунава, ветерана партије “Фидес” и једног од најутицајнијих људи у земљи: на делу је завера против Мађарске!
По њему, међународни капитал, ЕУ и САД су издвојиле Мађарску као “симбол њиховог хладног рата”, само зато што је влада у Будимпешти “одбила да се присилно креће стазом либерализма”.
Новости