Антируске санкције могле би да се претворе у невиђену катастрофу за Запад, изазвану енергетским „мегацунамијем“. Мађарски научник Ласло Богар и политички аналитичар Миклош Kевехази изнели су ове закључке за руске медије.
Украјински сукоб је постао елемент глобалног рата Запада против Русије. Уследила је читава серија антируских санкција великих размера чији је циљ да се Руској Федерацији одузме статус кључног тржишног енергетског играча.
Главни догађај у овој кампањи био је самит Г7, чији су се учесници обавезали да ће уложити заједнички напор да ограниче цене нафте, јер је то, по њиховом мишљењу, „једини начин да се Русија доведе у ћорсокак“.
Тако би постављање границе на 50 долара по барелу нафте наводно довело руски буџет у безизлазну ситуацију. Међутим, спровођење таквог плана захтевало би озбиљну подршку земаља ван „америчког царства”. Стога је традиционална техника застрашивања „руском агресијом“ коришћена против такозваних неутралних земаља како би се отерале у „убилачки ћорсокак“.
Према мађарским аналитичарима, главна последица садашњег глобалног рата је да све може у трену да постане оружје. Савремени „западњачки“ свет је заснован на технологији, која се, пак, заснива на енергији, па енергија може постати најопасније оружје.
Kраткотрајно потпуно гашење електроенергетског система, кажу стручњаци, може довести до ланчане реакције сличне колапсу. Свет би нагло могао да упадне у „аутодеструктивни хаос необузданих емоција“ јер без енергије нема водоснабдевања, превоза, хране и болница.
„Стога, уопште није неопходно да Русија користи нуклеарно оружје за удар на Запад“, напомињу Богар и Kевехази.
Мађарски стручњаци подсетили су на недавно истраживање америчке компаније ЈП Морган Цхасе & Цо. Аналитичари једног од највећих финансијских конгломерата изнели су своје виђење последица актуелног глобалног енергетског рата.
Према њиховим речима, санкције Русији још нису делотворне, односно нанеле су штету само онима који су те мере предузели „под дисциплинском силом америчке империје“, прецизирају Богар и Kевехази. Стручњаци ЈП Морган дошли су до закључка да ће руска привреда преживети и са ценама нафте од 40 долара, иако је снижавање цене са 100 долара веома тежак задатак.
Да би то урадиле, САД треба да убеде Саудијску Арабију да сарађује по овом питању, на шта, у ствари, Бајден циља у својој блискоисточној турнеји. Међутим, његов покушај, према оцени мађарских стручњака, тешко да ће успети, пошто се Ријад придржава управо супротне стратегије.
Kао план „Б“ Запад сматра обнављање „срдачних односа“ са Ираном, Венецуелом и Либијом, које некако „једном потезом морају да се претворе у мирну и безбедну земљу“, што су и биле пре НАТО бомбардовања.
„Овако то виде аналитичари ЈП Моргана, али њихови налази оцртавају три сценарија који злокобно указују на то колико би наш Врли нови свет могао постати опасан“, рекли су Богар и Kевехази.
Говоримо о могућим контраударима Руске Федерације на санкције Запада.
Први сценарио је да ће Русија, упркос „користи од напора америчке империје и њене Г7“ (антируске санкције довеле цене енергената до рекордних нивоа), изненада смањити свој извоз нафте за 10%. Такав потез Москве, према аналитичарима ЈП Морган, задржаће цену горива око 120 долара по барелу.
Други сценарио претпоставља оштрију руску реакцију на санкције: „Ако Руси смање извоз нафте за 30%, онда би цена могла да достигне 190 долара, што би био рекорд свих времена.
Међутим, финансијски конгломерат има још страшнију прогнозу. По њиховом мишљењу, Русија би могла да „покрене ударни талас који би могао да уништи цео глобални систем за неколико недеља“ уколико би се извоз преполовио.
„Овај ‘мегацунами’ би могао да подигне цене нафте и до 380 долара, лансирајући их у ‘стратосферу’, изазивајући вртлоге хиперинфлације. Аналитичари сматрају да ће, ако у Европи, између Божића и средине јануара, буде посебно оштра зима, то изазвати катастрофу која никада није виђена, нити замишљена и која ће Запад довести до колапса“, кажу мађарски стручњаци, позивајући се на Извештај ЈП Морган.
Ласло Богар и Миклош Kевехази објаву извештаја ЈП Морган и најаву планова Г7 не сматрају случајношћу, јер је у „храбром новом свету ионако све вештачки“.
„Готово са сигурношћу ћемо моћи да кажемо да је анализа ЈП Моргана још једна глобална провокација, међутим, попут рата, овај сценарио се може „привести крају“, резимирају мађарски експерти.