Новости сазнају – поједине породиље већ дуже од месец и по чекају на исплату загарантованих накнада. Надлежни тврде да редовно издвајају новац и да су за кашњења криви послодавци
ПОЈЕДИНЕ породиље у Србији већ месец и по дана живе “на белом хлебу”, јер још нису добиле накнаду за јул. За то могу да криве само своје послодавце, јер у Министарству рада и социјалне политике тврде да се новац за породиљска боловања издваја редовно и без застоја.
У најтежој ситуацији су породиље запослене у фирмама које касне или “због беспарице” већ дуже не исплаћују зараде запосленима. Иако тако породиље и буквално остављају без средстава за живот, ти послодавци, ипак, не крше прописе. Јер, по закону, фирме су обавезне да им исплаћују накнаде истовремено када и плате осталим запосленима. Касније, уз доказ да су уплатили породиљско, тај новац рефундирају.
У Министарству рада и социјалне политике “Новостима” је у четвртак речено да се тренутно рефундира новац за породиљске надокнаде за јул и август.
– Ми рефундирамо новац онако како пристижу захтеви и докази послодаваца да су исплатили надокнаде за породиљско – каже Милена Антић Јанић, из сектора за бригу о породици у Министарству рада и социјалне политике. – А, Министарство директно уплаћује породиљске надокнаде само женама које су самостално запослене и немају других запослених.
У Министарству кажу да се месечно за породиљска боловања издваја 1,95 милијарди динара. Лане је укупно издвојено 21,5 милијарди, а пројекција је да ће ове године за породиљске накнаде бити исплаћено 23,5 милијарди динара.
– Надокнаду месечно прима, у просеку, 35.800 породиља – каже Милена Антић Јанић. – То је годишње укупно 430.000 исплата.
ЛЕЖЕ ПО ПЕТ ГОДИНА
ЗА време породиљског боловања жене примају просечну плату коју су оствариле за 12 месеци пре одласка на боловање.Породиље накнаду примају 12 месеци, а оне које роде треће и свако следеће дете по 24 месеца. По закону, у случајевима када има проблема у развоју детета, мајке на боловању могу да остану до максимално пет година.
Новости