Економија

Маказе ЕПС-а за дуг изнад пет хиљада динара

На адресе потрошача чији дуг за утрошену електричну енергију износи 5.000 динара и више почела су да стижу упозорења пред искључење струје. Такозване црвене опомене, као последња мера којом „ЕПС снабдевање” најављује сечу струје, изненадиле су 354.566 домаћинстава и предузећа у Србији. Јер, донедавно су маказе претиле онима чији су неизмирени рачуни прелазили износ од 10.000 динара. Укупно дуговање домаћинстава у Србији износи 14 милијарди динара, од чега 3,8 милијарди у Београду.

Једино што може да помогне грађанима јесте нови Закон о заштити потрошача. Према том закону, „ЕПС снабдевање” не сме да искључи дужника 60 дана од истека рока за плаћање рачуна, који је 25. у месецу. Како објашњава Жељко Марковић, директор „ЕПС снабдевања”, раније су монтери на врата неплатиша могли да покуцају само 15 дана по приспећу рачуна за наплату, то јест већ око 10. следећег месеца. 

– Упозорења пред искључење не смемо да пошаљемо док не прође 30 дана од истека рока за плаћање рачуна. Потом морамо да сачекамо да прође још 30 дана док не почнемо са искључењима упозорених дужника – објаснио је Марковић.

Ове новине обухватиле су дужнике који нису измирили на време рачуне за струју потрошену у јулу. Ти рачуни, испоручени до 10. августа, требало је да буду плаћени закључно са 25. августом. Потрошачи који то нису урадили почели су да добијају црвене опомене од 25. септембра. 

Уколико ни у наредних месец дана нису платили јулску струју, када је истекао рок од 60 дана, почело је искључење са струјне мреже, то јест 27. октобра су радници дистрибуција кренули на адресе дужника. 

„ЕПС снабдевање” је широм Србије послало 295.585 упозорења пред искључење домаћинствима, а 58.981 предузећима и установама. Долазак радника „Електродистрибуције Београд” претња су за 73.011 домаћинства и за 13.700 престоничких предузећа.

– Само у Београду, према старом обичају, штампамо црвена упозорења пред искључења струје. У остатку Србије упозорења су на белом папиру, али то не треба да буни дужнике. Без обзира на боју папира на ком је упозорење, дужник ће бити искључен ако у року од месец дана од добијања тог документа не плати струју – нагласио је Марковић. 

Они који се греју на струју и добијају месечне рачуне изнад 15.000 динара мораће, као и сви остали потрошачи, кажу у „ЕПС снабдевању”, да измире дуг на време. 

Они, према Закону о заштити потрошача, имају чак два и по месеца да прикупе новац од тренутка када затекну рачун у поштанском сандучићу до момента када би монтери са маказама могли да им закуцају на врата. Од оснивања „ЕПС снабдевања”, 1. јула 2013, неплатишама је укинута могућност да дуговање плате на рате.

– Свако неплаћање рачуна или одлагање плаћања кочи функционисање електропривреде Србије и зато не можемо чинити уступке. Рате једино могу доћи у обзир ако Министарство енергетике одличи да уведе репрограм дуга, али засад се уопште не разматра таква могућност – истиче Жељко Марковић. Повластице имају само социјално угрожени потрошачи, за које су надлежни центри за социјални рад.  

Проценат наплате рачуна у Србији је 93,3 одсто, а у Београду око 92 одсто. Повећан број редовних платиша ослободио је више монтера који могу да иду у искључења, па је закључено да постоји довољан број људи да искључују струју дужницима и са рачунима испод 10.000 динара.

„ЕПС снабдевање” применило је и другу меру принудне наплате дуговања и ангажовало 75 београдских извршитеља. Свако од њих добио је  по 1.300 предмета за извршење.

—————————————————————-

Наплата

50 % потрошача измирује рачуне до 25. у месецу и остварује попуст од пет одсто

80 % потрошача мало прекорачи тај рок и плати рачун до приспећа наредног 12–13 % потрошача касни да плати један до два рачуна

6–7 % потрошача су неплатише са више рачуна за струју

—————————————————————-

Не­ће би­ти ис­кљу­че­ња због ста­рих ду­го­ва­ња

Гра­ђа­ни­ма, ко­ји су до­би­ли упо­зо­ре­ња да ће им „Електродистри-буцијa Бе­о­град” ис­кљу­чи­ти стру­ју ако не пла­те за­о­ста­ла ду­го­ва­ња на­пра­вље­на до ју­на про­шле го­ди­не, стру­ја ипак не­ће би­ти ис­кљу­че­на. 

То је ју­че Тан­ју­гу по­твр­ди­ла Сан­дра Ала­гић, порт­па­рол ЕДБ-а, и  по­зва­ла гра­ђа­не да све не­ја­сно­ће о овим опо­ме­на­ма про­ве­ре у Ин­фо­цен­тру ЕДБ-а, на број те­ле­фо­на 395-77-77.

Реч је о за­о­ста­лим ду­го­ва­њи­ма од по не­ко­ли­ко сто­ти­на ди­на­ра ко­ја су на­пра­вље­на пре фор­ми­ра­ња но­вог пред­у­зе­ћа за на­пла­ту стру­је – „ЕПС снаб­де­ва­ња”. 

 
Драгана Јокић-Стаменковић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!