За деветорицу осумњичених, које је у акцији „Ћелија“ јуче ухапсио македонски МУП, одређена је мера притвора у трајању до 30 дана. Реџеп Мемиши, приведени имам Тутунсуз џамије у Скопљу, познат је по томе што је својевремено намеравао да уништи саудијску династију.
Ухапшени су за организовање и врбовање појединаца за одлазак у паравојне формације на Блиском истоку, али и за учешће у снагама Исламске државе, пренео је „Фокус онлајн“.
Осим деветорици ухапшених, мера притвора до 30 дана је одређена и за осталих 27 осумњичених који су у бекству.
Шта је Текфир група
Реџеп Мемиши, имам Тутунсуз џамије у Скопљу, који је приведен под сумњом да је врбовао грађане за ратишта у Сирији и Ираку, заједно са својим сарадницима ширио је „истински ислам“ и никада није признавао Исламску верску заједницу.
Због идеје да уништи саудијску краљевску династију Мемиши протеран је из Саудијске Арабије, где је студирао исламске студије, које није завршио.
Текфир групу је почео да формира непосредно уочи и током 2001. године. Исте карактеристике прате и његовог колегу, имама из Гази Бабе, којег је полиција привела у акцији „Ћелија“. Позивајући се на своје изворе, скопски „Дневник“ пише да је Мемиши постао лидер ове групације откако је у њој дошло до унутрашњих промена.
Према сазнањима овог листа, она се сада проширила на више делова града и са више теолога који су, како се наводи, очигледно утицали на слање младих џихадиста у редове терористичке Исламске државе Сирије и Ирака.
„Корен ове групе датира из 2001. када је била повезана са теологом Бећиром Хаљимијем. Али, после оружаног сукоба 2001, а посебно после битке код Арачинова у којој су учествовали и муџахедини, започиње њено дељење. Вођа друге групације је постао Шукри Аљиу, познати радикал који је сада на издржавању затворске казне у Прилепу. Та група је после тога наставила са деловањем“, испричао је саговорник листа.
Ова групација, предвођена Шукријем Аљиуом, 2004. је извршила упад са калашњиковима у кабинет тадашњег поглавара Исламске верске заједнице, после чега је успела да издејствује чак и запошљавање двојице својих људи у редовима те верске заједнице. Један од њих је, наводи се, сада наставник у школи у скопској општини Чаир.
Алиу и његова групација стоје и иза напада на групу младих скопских имама 2005. у скопском насељу Кондово, као и иза бомбашког напада на полицијску станицу на Бит-пазару.
Аљиуа је 2012. Косово изручило Македонији због учешћа у убиству једног таксисте у Скопљу.
Ширење „истинског ислама“
„После ових догађања, Шукриу Аљиуу се груби траг, а све више почиње да га мења Реџеп Мемиши. Он је критиковао остале исламисте да нису довољно радикални и да треба да промене своје понашање“, објаснио је саговорник „Дневника“.
Језгро те групе су, како се наводи, исламисти из Куманова, из скопског села Бојане, Сараја и из села Крушопек код Сараја.
За центар свог деловања су изабрали Тутунсуз џамију, која се налази у непосредној близини Мемишијеве куће. Македонски „Дневник“ је већ раније писао како је ова џамија ван контроле Исламске верске заједнице и о томе како је људи из овог насеља не прихватају пошто у њој људи са брадама нису проповедали традиционални ислам као у осталим исламским храмовима.
Традиционални муслимани Мемишијеву групу називају Текфири, односно неверници, пошто проповедају ислам који је другачији од њиховог. Унутар Мемишијеве групе истомишљеници се ословљавају са „браћа“ и сматрају се истинским муслиманима.
„Разликују се по томе што примењују посебне принципе у међусобним односима, где један човек никада не познаје све остале. Тачније, из опрезности познају само једног или двојицу“, каже саговорник „Дневника“.
Спутник