СКОПЉЕ – Председник Македоније Ђорђе Иванов поверио је данас мандат за састав владе Николи Груевском, лидеру ВМРО ДПМНЕ, странке која је добила највише гласова на ванредним парламентарним изборима 11. децембра.
Бивши премијер Груевски, који има рок од 20 дана да формира парламентарну већину, рекао је за данашњи број листа Дневник да ће покушати да формира владу, али не по сваку цену.
“Требало би да могу да саставим владу ако све буде ишло по установљеним принципима (да је праве победници у македонском и албанском етничком блоку)”, рекао је Груевски, који је последњих 10 година био у коалицији са албанском партијом ДУИ Алија Ахметија, која је и на последњим изборима добила највише гласова Албанаца.
У случају да ДУИ изигра ВМРО ДПМНЕ Груевски очекује скоро расписивање нових избора на којима ће, како верује, победити.
“Ако ДУИ сада оде у коалицију са другом (Социјалдеморатски савез Македоније), уместо са првом партијом (ВМРО ДПМНЕ), са пораженим, уместо са победником, то ће значити успостављање нове праксе и традиције у Македонији, којој ћемо се ми свакако прилагодити, не само сада, већ и у будућности”, рекао је Груевски.
Нови, девети сазив парламента који је формиран 30. децембра, има 120 посланика, па је Груевском, који има 51 мадат, да би формирао већину потребна подршка најмање још 10 посланика.
Албанске партије, на које рачуна и супарник Груевског, лидер СДСМ Зоран Заев, имају укупно 20 посланика. Највише је освојио ДУИ Алија Ахметија – 10 мандата, затим следе Покрет Беса са пет, Алијанса за Албанце са три и Демократска партија Албанаца са два посланика. СДСМ има 49 посланика.
Лидери ДУИ, Покрета Беса и Алијансе за Албанце (без ДПА) су у суботу 7. јануара објавили заједничку платформу која ће бити њихова основа за преговоре о будућој влади Македоније.
Они су о том заједничком наступу крајем прошле године у Тирани разговарали са албанским премијером Едијем Рамом, а потом и с председником Косова Хашимом Тачијем.
Међу захтевима будућем колиционом партнеру су увођење албанског као другог службеног језика, буџетска равноправност, тражи се и једнака заступљеност Албанаца у свим државним институцијама и њихово укључивање у преговоре с Грчком о решавању спора о називу Македоније.
Тражи се такође дебата о химни, застави и државном грбу Македоније, да би државни симболи одражавали мултиетничност и етничку равноправност, али и подршка раду Специјалног тужилаштва за прислушкиване разговоре које истражује сумње у криминал у врху досадашње власти коју је предводио ВМРО ДПМНЕ.
Платформа три албанске странке има седам тачака, међу којима су брза интеграција у ЕУ и НАТО, добри односи са суседима и сарадња с Косовом и Албанијом у интегрисаном управљању границама.
Бета