БЈР Македонија ушла је у кризу „домино ефекта“, када се на њену укупну политичку, безбедносну и економско-социјалну нестабилност надовезује и верска криза унутар исламске заједнице која је, претежно, повезана са албанским становништвом.
Криза између владе премијера Груевског и опозиционог лидера СДСМ Заева добија поред пораста унутрашње драматике – и међународну димензију.
Власт је покренула преко судских институција „Процес пуч“ због подривања државе од стране једног броја припадника служби безбедности и опозициног лидера који преко македонског „Вотергејта“ покушавају да оборе владу и смене премијера Груевског који државом влада скоро 12 година.
Национални и верски екстремизам
Унутар владајуће коалције је и албанска партија ДУИ Алија Ахметија, некадашњег команданта и лидера ОНА – део албанске АНА – терористичке организације чији је циљ федерализација државе. Партија ДУИ, поред унутрашњих трзавица, налази се сада и на мети политичког насиља (тероризма) некадашњих бораца који ДУИ и Али Ахметија третирају као албанског властодршца који је одступио од политчких циљева албанског покрета у БЈР Македонији. На мети екстремиста албанске националности су политичка седишта ДУИ.
Поред тога БЈР Македонија суочила се и са тероризмом група „ОВК“ које су дошле са Косова и извршиле препад на полицијску станицу. За једне, то је есклација албанских радикалних циљева а за друге, инсценирана акција владајуће коалције да би скренула пажњу са оптужби за акције пришлушкивања грађана БЈР Македоније.
Страни посматрачи и неке западне дипломате говоре да би било потребно да влада поднесе оставку и да дође до нових избора.
Нова криза, као наставак сукоба унутар Исламске верске зајединице у БЈР Македонији, део је тог „домино ефекта“, који умножавањем проблема прети да доведе до неподношљивог стања у земљи.
Стари сукоби међу верским вођама
Исламска зајединица БЈР Македоније трпи унутрашња превирања, клановске сукобе и битку за превласт који трају више од 20 година у цикличним појављивањима.
Исламска верска заједица Македоиње блиска је са ИВЗ Косова али и Турске и дуги низ година траје унутрашња борба муфтија које држе власт, утицај и значајне суме новца које добијају из исламских држава за јачање ИЗ у БЈР Македнији. Обрачуни, вербални али и насилни, нису неуобичајени. Тако је у обрачуну присталица разрешеног скопског муфтије Ибрахима Шабанија и присталица реиса Исламске верске заједнице Сулејмана Реџепија примењено насиље уз окупљане дестина верских следбеника једног од претендента на власт и коришћење ватреног оружија.
По оценама Шабанија чије су присталице насилно заузеле просторије ИВЗ, повод за насилан упад је то што је “руководство ИВЗ срушило управни систем, устав и све друге нормативне акте заједнице тако да његово понашање не може да се толерише”.
Поглавар ИВЗ реис Сулејман Реџепи и недавно разрешени скопски муфтија Ибрахим Шабани су у лошим односима од због имовине ИВЗ и личног утицаја. Реис Реџепи је недавно реизабран на седници коју је сазвао и одржао у селу Кондово а не у просторијама ИВЗ у Скопљу, а онда је утицао да се на брзину и ван праве процедуре разреше функција скопски муфтија Шабани и генерални секретар Исламске заједнице Африм Тахири. Ово је изазвало протесте и насииље које може бити повод за поделу унутар ИВЗ у БЈР Македонији и поларизацију са могућном појавом насиља уз употребу оружја, што угржава безбедност државе и верника.
Зато је Скопско муфтијство дало реису Реџепију „рок од 48 сати да се јавно извини за увреде изречене на свечаности поводом успешно завршене денационализације имовине ИВЗ у Македонији“ или ће доћи до ширења сукоба.
Ако се на већ постојећој кризи у држави буде проширио и овај конфликт, БЈР Македоња долази у још је у озбиљније угрожавање деловање институција, безбедности и грађанских слобода.
Никос Арванитес, Атина
Балкан магазин