Македонија

Македонија на корак од хаоса

Две мање албанске странке Покрет Беса и Алијанса за Албанце изразиле су спремност да подрже лидера СДСМ Зорана Заева да формира парламентарну већину у Македонији, земљи коју тресе дубока политичка криза дуже од годину дана.

Беса и Алијанса за Албанце затражили су од Заева и СДСМ да што скорије започне преговоре о формирању парламентарне већине и о саставу нове владе. Ове две албанске странке, које су на ванредним парламентарним изборима освојиле заједно осам мандата, траже прихватање албанске платформе, а посебним акцентом на увођење албанског као другог званичног језика у Македонији.

За формирање нове македонске владе неопходни су гласови и највеће политичке формације македонских Албанаца – Демократске уније за интеграцију (ДУИ) будући да је за парламентарну већину потребан 61 посланик. У ДУИ су настављене унутарпартијске консултације о изградњи политичке позиције, али за сада није потврђено да ли ће подржати СДСМ.

Према незваничним информацијама, чланство ДУИ дало је зелено светло лидеру Алију Ахметију да почне преговоре са Заевим о формирању нове владине коалиције.

Међутим, излаз из кризе још није на видику и због тога што је председник Македоније Ђорђо Иванов одлучио да не повери мандат Заеву, иако мандатар Никола Груевски није успео да обезбеди парламентарну већину и формира Владу. Заев је после констулација са Ивановим рекао да је убеђен да ће формирати већину од 62 или 67 посланика, у парламенту који има 120 места.

ВМРО-ДПМНЕ, која није успела да у законском року формира владу почела је да тражи подршку за одржавање нових ванредних избора. Према македонском Уставу, уколико парламетарна већина не буде формирана, посланици ће морати да донесу одлуку о расписивању ванредних парламентарних избора и о распуштању Собрања.

Да овде није реч само о унутрашњем питању Македоније, већ да се преламају интереси већих сила, сведочи и веома оштро саопштење руског Министарства спољних послова.

“У Македонији се на основу споља наметнутих ултиматума заправо одлучује који ће блок ући у састав владајуће коалиције”, саопштава руско МСП и додаје да се политичка криза у Македонији погоршава и да је та земља под страним утицајем.

У саопштењу се истиче да је “очигледан спољни утицај на политичке снаге у Македонији” и да се он “наставља под псеудодемократским слоганима”.

“Сматрамо да се политичка криза у Македонији озбиљно продубљује, а постаје очигледно да рани парламентарни избори, вештачки изазвани и одржани 11. децембра, нису допринели решавању ситуације. Циљ је очигледан – обрачунавање са македонским политичарима који нису по вољи Запада и формирање власти упркос мишљењу које су грађани изразили на изборима”, наводи се у саопштењу.

Пат позиција

Ванредни парламентарни избори у Македонији одржани су 11. децембра. Парламент је конституисан 30. децембра, а председник Собрања и други органи парламента нису изабрани. На ванредним изборима ВМРО-ДПМНЕ освојила је 51 мандат, СДСМ 49, Демократска унија за интеграцију (ДУИ) 10, Покрет Беса пет, Алијанса за Албанце три и Демократска партија Албанаца два посланичка места.

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!