Две мање албанске странке Покрет Беса и Алијанса за Албанце изразиле су спремност да подрже лидера СДСМ Зорана Заева да формира парламентарну већину у Македонији, земљи коју тресе дубока политичка криза дуже од годину дана.
Беса и Алијанса за Албанце затражили су од Заева и СДСМ да што скорије започне преговоре о формирању парламентарне већине и о саставу нове владе. Ове две албанске странке, које су на ванредним парламентарним изборима освојиле заједно осам мандата, траже прихватање албанске платформе, а посебним акцентом на увођење албанског као другог званичног језика у Македонији.
За формирање нове македонске владе неопходни су гласови и највеће политичке формације македонских Албанаца – Демократске уније за интеграцију (ДУИ) будући да је за парламентарну већину потребан 61 посланик. У ДУИ су настављене унутарпартијске консултације о изградњи политичке позиције, али за сада није потврђено да ли ће подржати СДСМ.
Према незваничним информацијама, чланство ДУИ дало је зелено светло лидеру Алију Ахметију да почне преговоре са Заевим о формирању нове владине коалиције.
Међутим, излаз из кризе још није на видику и због тога што је председник Македоније Ђорђо Иванов одлучио да не повери мандат Заеву, иако мандатар Никола Груевски није успео да обезбеди парламентарну већину и формира Владу. Заев је после констулација са Ивановим рекао да је убеђен да ће формирати већину од 62 или 67 посланика, у парламенту који има 120 места.
ВМРО-ДПМНЕ, која није успела да у законском року формира владу почела је да тражи подршку за одржавање нових ванредних избора. Према македонском Уставу, уколико парламетарна већина не буде формирана, посланици ће морати да донесу одлуку о расписивању ванредних парламентарних избора и о распуштању Собрања.
Да овде није реч само о унутрашњем питању Македоније, већ да се преламају интереси већих сила, сведочи и веома оштро саопштење руског Министарства спољних послова.
„У Македонији се на основу споља наметнутих ултиматума заправо одлучује који ће блок ући у састав владајуће коалиције“, саопштава руско МСП и додаје да се политичка криза у Македонији погоршава и да је та земља под страним утицајем.
У саопштењу се истиче да је „очигледан спољни утицај на политичке снаге у Македонији“ и да се он „наставља под псеудодемократским слоганима“.
„Сматрамо да се политичка криза у Македонији озбиљно продубљује, а постаје очигледно да рани парламентарни избори, вештачки изазвани и одржани 11. децембра, нису допринели решавању ситуације. Циљ је очигледан – обрачунавање са македонским политичарима који нису по вољи Запада и формирање власти упркос мишљењу које су грађани изразили на изборима“, наводи се у саопштењу.
Пат позиција
Ванредни парламентарни избори у Македонији одржани су 11. децембра. Парламент је конституисан 30. децембра, а председник Собрања и други органи парламента нису изабрани. На ванредним изборима ВМРО-ДПМНЕ освојила је 51 мандат, СДСМ 49, Демократска унија за интеграцију (ДУИ) 10, Покрет Беса пет, Алијанса за Албанце три и Демократска партија Албанаца два посланичка места.
Љ. Ивановић – Вести