Македонија

Македонију кажњавају због пријатељства с Русијом (видео)

Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је данас да не може да се отме утиску да актуелна криза у Македонији има везе са тим што је ова земља одбила да уведе санкције Русији и што је показала да је заинтересована за гасовод „Турски ток“.

Лавров је, на заједничкој конференцији за новинаре са српским колегом Ивицом Дачићем, на питање Спутњика у вези са актуелним дешавањима у Македонији рекао да постоји озбиљна бојазан да су она последица добро припремљених терористичких акција и да ниједан разуман политичар на то не може да остане равнодушан.

„То је позив на још једно крвопролиће на Балкану. Не мислим да би било ко од разумних политичара могао да буде равнодушан према таквим позивима. Озбиљно страхујемо да је то последица терористичких акција које су добро припремљене и с тим у вези смо забринути због онога што се дешава на Косову, па и у неким деловима Босне и Херцеговине“, рекао је Лавров.

Он је подсетио да је познато да Исламска држава показује активност у региону и да покушава да врбује омладину за терористичке активности на Блиском истоку, те да у том смислу ЕУ не треба да заузима бојажљив став и да покушава да прикаже као да су то појединачни случајеви који нису део шире организоване целине.

„Мислим да они схватају шта се дешава, али се устручавају да то кажу, како би оправдали неефикасност сопствених напора. Обавезно ћемо са европским колегама разговарати о тој теми“, напоменуо је Лавров.

Он се поново осврнуо на дешавања у Македонији нагласивши да се у овом случају вероватно показује, како је рекао, менталитет конфронтације по принципу „или-или“.

„Не могу дефинитивно да судим, али објективно испада да развој македонских догађаја има везе са одбијањем Македоније да уведе санкције Русији и заинтересованошћу Скопља за ’Турски ток‘. Не можемо да се отмемо утиску да ту постоји нека веза“, рекао је Лавров.

Овде је реч о тероризму, то треба Запад да каже

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је да је идеју о свеалбанском уједињењу и званично потврдио албански премијер Еди Рама, али да она не наилази на значајнију осуду Брисела, Вашингтона и других западних земаља.

„Последица тога је и политичка активност, али и неке друге активности које смо могли да видимо у Македонији, где је један од ухапшених терориста рекао да је њихов циљ био стварање албнске државе у овој земљи. То нас подсећа на неке друге циљеве. Не смеју да постоје двоструки стандарди. Србију не интересује ко ће да влада у Македонији. Србију, па и читав регион и Европу, треба да занима политичка стабилност и безбедност у Македонији, јер је она од значаја за тај регион. И зато ми најоштрије осуђујемо оно што се десило у Македонији“, рекао је Дачић.

Он је нагласио да политика великоалбанског национализма мора да наиђе на осуду, а не на блага саопштења ЕУ која малтене позивају две стране да се договоре.

„Не постоје две стране када су у питању терористи. Да ли сте ви могли неког да позовете да се договара са Ал Каидом. Овде је реч о тероризму, али то треба неко да каже“, рекао је Дачић.

Дачић је упитао шта би се десило да је он рекао да ће се сви Срби ујединити под заставом Европске уније и додао да се намећу два објашњења — или у Бриселу не схватају озбиљно Албанце, или им толеришу.

Односи Србије и Русије нису предмет трговине

Лавров и Дачић истакли су да су односи Русије и Србије традиционално добри, стабилни и пријатељски.
„Наши односи далеко превазилазе дневно политичке теме и нису предмет никакве трговине са трећим државама или организацијама“, рекао је Дачић и додао да између две земље нема спорних питања

Захвални смо Русији на подршци и принципијелном ставу према Косову. Често се чује да Србија треба да бира између две ватре и две столице, али свима је јасно, и у Бриселу то треба јасно да чују, да Србија жели да буде део ЕУ. То, међутим, не значи да ће прекинути везе са традиционалним пријатељима, пре свега са Русијом“, закључио је шеф српске дипломатије.

Он је истакао и да је све боља руско-српска економска сарадња и да је пррошле године робна размена била више од 2,5 милијарди евра, уз оцену да она може бити и већа.

Србија заинтересована за Турски ток

Министар Дачић рекао је да је Србија заинтересована за учешће у ’Турском току‘, али је додао да можемо само да изразимо начелну спремност за учешће у овом пројекту и да би о томе требало озбиљно разговарати.

„Позивамо ЕУ да од самог почетка уђе у суштину проблема и не прави проблеме земљама које су чланице Уније. Србија није била проблем у Јужном току него Бугарска“, подсетио је Дачић.

Додао је да ће за неколико година, кад буде престала испорука руског гаса преко Украјине, стићи зима и онда ће се разговарати о томе ко је крив.

„Зато о овоме и разговарамо на овако енергичан начин, зато што нас нервира ситуација да све може да се уради кад је у питању Северни ток а кад је Јужни не може ништа. Имамо иста права као и становници ЕУ који живе у северном делу. Овде је очигледно реч о томе да ћемо имати проблема у енергетској безбедности и снабдевености гасом уколико ово питање не решимо“, казао је шеф српске дипломатије.

Лавров је истакао да Русија никоме ништа не намеће, већ да само предлаже на основу онога што је већ договорила са Турском, а да види и интересовање балканских земаља.

„Ако ЕУ свој приступ буде заснивала на одговорној оцени ситуације и на својој заинтересованости на осигурању енергетске безбедности треба да подрже те договоре и дају допринос тој идеји“, поручио је Лавров.
Дачић је нагласио да овај део Европе не може да остане слепо црево кад је реч о гасу.

Српско председавање ОЕБС-у успешно

Кад је реч о међународним темама, Србија као председавајући ОЕБС-у жели да помогне да лакше дође до договора у Украјини и да на терену буду спроведени договори постигнути на „нормандијском нивоу“, рекао је Дачић.

„Зато је важно да се поштује прекид ватре и пакет усвојен у Минску и да се са безбедносно-војних што пре прелази на питања која ће се тицати будућности, попут економије, плата, пензија, хуманитарних питања и најважније питања политичке будућности и почетка националног дијалога у Украјини“, нагласио је српски министар.

Према речима Лаврова, Србија је верна свим принципима ОЕБС-а и веома успешно председава тој организацији.
Како је додао, улога ОЕБС-а расте и то показује и ситуација у Украјини, где ова организација не помаже само да се успостави примирје и надгледа његово поштовање и повлачење оружја, већ помаже и у разматрању свих проблема где се посебне групе у оквиру посматрачке мисије баве различитим областима — економијом, хуманитарном сфером…

Не поредите Крим и Косово

„Улога тих представника није да намећу неке рецепте, него да стимулишу максимално успешни процес преговора, пре свега између Кијева и ДНР и ЛНР, јер се ниједан од договора из Минска не може испунити без њих“, изјавио је руски министар и указао да се само непосредним дијалогом може доћи до решења.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!