Премијер Македоније Зоран Заев оценио је да је одлука македонског председника Ђорђа Иванова да не потпише Закон о језицима “флагрантно кршење Устава, али и кукавичлук”.
“Жао ми је што је председник државе одлучио буквално да не поштује Устав и да објави да по други пут неће потписати тај закон. То није добро, то је флагрантно кршење Устава Македоније и, свакако, институције немају право да дозволе да се то деси”, рекао је Заев новинарима на скупу у Скопљу о владавини права у југоисточној Европи.
Македонски премијер је истакао да Закон о употреби језика неће ништа променити у Македонији нити ће, како је рекао, нарушити њену заједничку будућност.
“Апелујем да се поштују институције, а Уставни суд и Венецијанска комисија да се изјасне о закону”, рекао је македонски премијер, а преносе домаћи медији.
Како је истакао, кукавичлук је да се не пусти да заживи нови закон о језицима, којим се проширује употреба албанског у институцијама, зато што би тако коначно била реализована последња правна обавеза из Охридског договора.
“Сви ће тада видети да Македонија неће бити држава Албанаца или не знам које мањинске заједнице”, рекао је Заев.
Како је истакао, нови закон о језицима није изгласан закулисно као што се раније радило са доношењем претходних закона о језицима у време кад је на власти био ВМРО ДПМНЕ, већ се о њему девет месеци водила отворена дебата.
“Хајде да се сви фокусирамо и да дамо шансу овом нашем мултиетничком друштву у којем ће сви грађани бити једнаки, сагласно са Уставом и моћи да користе своја права”, рекао је Заев.
Македонски премијер је истакао да закон треба да буде потписан и да се достави Уставном суду и Венецијанској комисији, али и да се јасно каже да у Штипу, Ђевђелији, Струмици, местима насељеним етничким Македонцима, нико не мора да говори албански језик.
“Лепо је да грађани Албанци користе матерњи језик у општинама у којима их има више од 20 одсто. Роми свој језик користе у јединој ромској општини у Европи (Шуто Оризари), Турци у Гостивару, Срби у Куманву итд. Апсолутно не заборављајући да је македонски језик званични и службени језик у Македонији”, рекао је Заев.Како је истакао, нови закон о употреби језика, који је у среду на поновљеном гласању усвојен у Собрању Македоније, додатно прецизира и начин и употребу македонског језика.
Према Уставу, председник може само једном да одбије да потпише закон који је донела Скупштина.
Бета