Свет

Малезија тражи независну истрагу о обарању авиона изнад Украјине

Малезија тражи независну и отворену истрагу о обарању малезијског путничког авиона у источној Украјини, изјавио је данас малезијски премијер Хаџиб Тун Разак током разговора са аустралијским премијером Тонијем Еботом у Куала Лумпуру.

Малезија инсистира на потпуној, независној и транспарентној истрази која ће омогућити извођење криваца пред лице правде, рекао је Разак.

Он је, међутим, признао да је веома тешко утврдити ко је одговоран за трагедију у којој је 17. јула погинуло свих 298 путника и чланова посаде.

Проћи ће недеље пре него што међународни стручњаци буду поново могли да приступе месту несреће у Украјини, али малезијски стручњаци су спремни да оду тамо чим буде могуће, додао је Разак, преноси Итар-Тасс.

Холандски Савет безбедности је раније саопштио да ће резултати прелиминарне истраге о обарању авиона бити објављени 9. септембра.

Прелиминарни извештај ће бити заснован на информацијама из доступних извора.

Истрага и састављање коначног извештаја трајаће још неколико месеци, навео је Холандски савет безбедности у саопштењу, додајући да планира да објави финални извештај годину дана после несреће.

НОВА ФАЗА ПОТРАГЕ ЗА НЕСТАЛИМ АВИОНОМ ПОЧИЊЕ ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ

Интезивна подводна потрага за несталим малезијским авионом почеће за око две недеље, изјавио је данас аустралијски премијер Тони Ебот током посете Куала Лумпуру.

Ебот је рекао да ће потрага за авионом, који је из необјашњивих разлога скренуо са путање на лету Куала Лумпур-Пекинг 8. марта са 239 путника и чланова посаде, трајати колико год буде неопходно.

Аустралија предводи операцију потраге за авионом који се, како се претпоставља, срушио у јужном делу Индијског океана код западне обале Аустралије, мада у великој потрази из ваздуха, са воде и испод воде до сада није пронађена олупина, наводи АФП.

После разговора са малезијским премијером Наџибом Разаком, Ебот је казао да ће нова фаза потраге почети “за око две недеље”.

“У подводној потрази ће бити употребљена најбоља постојећа технологија. Она ће трајати колико год буде потребно да се претражи дно океана”, додао је Ебот.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!