Концерн ПВО „Алмаз-Антеј“ извео два експеримента у реалним условима који су потврдили да је малезијски авион погођен с територије коју је контролисала украјинска војска. Из околине места Зарошћенскоје.Током експеримената коришћени су авион Ил-86 и ракета 9М38М1
Генерални директор концерна ПВО „Алмаз-Антеј“ Јан НОВИКОВ: Ракету која је, вероватно, оборила малезијски авион, руска армија не користи од 2011. године. Наша два последња експеримента су показала да би, у случају погађања Боинга модернијом ракетом 9М38М1, авион имао велики број карактеристичних оштећења у облику „лептира“, пошто је од седам
Функционер Алмаз-Антеја Михаил МАЛИШЕВСКИ: И моделирање помоћу суперкомпјутера је потврдило да „Бук“ – да је заиста био лансиран из Сњежног – не би погодио леву страну Боинга која је била погођена. Да је ракета стварно долетела из околине Сњежног, које су тада контролисали донбаски устаници – ни једна њена „високоенергетска честица“ не би могла да погоди ни лево крило Боинга, ни његов леви мотор, а поготово не његова попречна ребра
РЕЗУЛТАТЕ своје истраге о узроцима и околностима несреће малезијског Боинга обелоданио је произвођач „Букова“ – руски концерн „Алмаз-Антеј“.
Према закључцима руских стручњака, авион је оборен ракетом старије верзије него што се сматрало раније. А оно што је најважније, она је лансирана с територије коју су контролисале Оружане снаге Украјине.
Концерн ПВО „Алмаз-Антеј“ извео је два експеримента у реалним условима који су потврдили да је малезијски авион погођен с територије коју је контролисала украјинска војска. Током експеримената коришћени су авион Ил-86 и ракета 9М38М1.
Штавише, „Алмаз-Антеј“ је утврдио вероватно место лансирања ракете у малезијски Боинг 777 с прецизношћу до четири километра.
То су представници концерна саопштили данас током конференције за штампу.
„Доказали смо да је зенитна ракета којом је оборен Боинг на небу изнад Украјине могла да буде искључиво ракета 9М38 за систем „Бук“ и да је лансирана из околине места Зарошћенскоје“ – казао је генерални директор концерна ПВО „Алмаз-Антеј“ Јан Новиков на специјалној конференцији за медије.
По његовим речима, ракету која је, вероватно, оборила малезијски авион, руска армија не користи од 2011. године.
„Два последња експеримента су показала да би, у случају погађања Боинга модернијом ракетом 9М38М1, авион имао велики број карактеристичних оштећења у облику „лептира“, пошто је од седам хиљада делића свака четврта – профил I с највећом кинетичком енергијом“ – истакао је генерални директор концерна – произвођача система „Бук“.
Закључке о околностима под којима је дошло до авионске несреће у Украјини „Алмаз-Антеј“ је донео и на основу прорачуна суперкомпјутера који је моделирао 14 милиона комбинација ударања делића ракете у авион.
„На основу анализе података добијених моделирањем на суперкомпјутеру, испробано је више од 14 милиона комбинација. Приликом моделирања правили смо и балистичке корекције, како би се разлетање делића у статичком положају „налепило“ на слику динамичког положаја“ – казао је он.
„У тим прорачунима су одређене балистичке корекције“ – истакао је Новиков.
Концерн ПВО „Алмаз-Антеј“ је намерно објавио резултате своје истраге о несрећи малезијског Боинга истог дана када и међународна комисија вођена у Хагу.
Руски стручњаци посебно истичу чињеницу да Холанђани немају и не могу имати доказе да је ракета лансирана из места Сњежноје које су контролисали устаници, како се протеклих дана тврдило у Кијеву.
Функционер Алмаз-Антеја Михаил Малишевски објасио је: „И моделирање је потврдило да „Бук“ – да је заиста био лансиран из Сњежног – не би погодио леву страну Боинга која је била погођена“.
„Експерименти су потврдили – да је ракета стварно долетела из околине Сњежног, које су тада контролисали донбаски устаници – да ни једна њена „високоенергетска честица“ не би могла да погоди ни лево крило Боинга, ни његов леви мотор, а поготово не његова попречна ребра“ – указао је Малишевски.
Факти