Уколико је, као што тврди, власник само једног од 24 стана у луксузном бугарском летовалишту „Свети Никола“, Синиша Мали је дужан да јавности каже за кога је куповао станове вредне пет милиона евра и чије интересе заступа осим интереса грађана Србије.
Пише: Стеван Дојчиновић, главни и одговорни уредник КРИК-а
Градоначелник Београда рекао је у саопштењу послатом медијима да је КРИК у истраживачком тексту изнео низ „неистина и инсинуација“, да је „ужаснут бесмисленом кампањом“, а новинаре је назвао „лоповима, незналицама и готованима“.
Он, међутим, није демантовао ниједан навод из текста.
Потврдио је да је власник апартмана у бугарском луксузном комплексу „Свети Никола“. Рекао је да је тај стан пријавио Агенцији за борбу против корупције. Мали, међутим, није дао објашњење о куповини остала 23 стана у летовалишту на Црном мору.
КРИК је објавио да је Мали, као директор две мистериозне офшор компаније са Британских Девичанских Острва, купио 23 апартмана у „Светом Николи“ од 2012. године. Свака информација поткрепљена је званичним документима из регистра са Британских Девичанских Острва и из Бугарске. Кључна документа објављујемо на крају текста.
Мали је у саопштењу навео да је радио као консултант у приватној фирми и саветовао друге приликом куповине станова.
Документација коју КРИК објављује га демантује и показује да је Мали активно учествовао у купопродаји станова и потписивао уговоре – за себе или неког другог, мистериозног купца.
Градоначелник тврди и да је ове послове обављао „док је радио приватно“ и пре него што је ступио на јавну функцију и постао саветник Александра Вучића.
Документација га демантује и у томе – све апартмане куповао је и продавао након што је ступио на функцију 2012. године. Последњи стан продао је у мају ове године.
Градоначелник Београда мора да одговори на питање ко је власник 23 апартмана вредна око пет милиона евра – у чије име их је куповао и продавао. Јавност треба да зна чије интересе, сем интереса грађана Србије, заступа градоначелник и за кога ради док обавља јавну функцију.
Новинари КРИК-а наставиће да инсистирају на одговору и да истражују од кога је у руке Синише Малог стигло око пет милиона евра.
Градоначелник данас није коментарисао други део приче у вези са приватизацијом „Беопетрола“ коју је Савет за борбу против корупције оценио као непоштену и коруптивну. Мали је био задужен да пази да ова приватизација буде спроведена по закону. Тадашњи директор српског органка фирме „Лукоил“, која је купила „Беопетролове“ пумпе, управо је особа од које је Мали купио станове у Бугарској.
Ова документа доказују писање КРИК-а:
Извод из пословног регистра са Британских Девичанских Острва који показује да је Мали директор компаније „Brigham Holding & Finance Inc.“
Извод из пословног регистра са Британских Девичанских Острва који показује да је Мали директор компаније „Етхам Инвест & Финанце Цорп.“
Уговор који показује да је Мали као директор фирме „Бригхам Холдинг & Финанце Инц.“ купио бугарску компанију „Erma 11“
Уговор који показује да је Мали као директор фирме „Етхам Инвест & Финанце Цорп.“ купио бугарску компанију „Erul 11“
Документ из бугарског пословног регистра који је Мали потписао као директор офшор фирме у фебруару 2015. када је Мали обављао функцију градоначелника Београда.
Malog ne treba potcenjivati i nazivati ga malim lopovom. On jeste mali u svemu, ALI JE ZATO VELIKA LOPURDA.
Ali vrh je izjava premijera .koja je trebala da je alibi,”Ko ce jos na jednom mestu kupovati tolike stanove?”