Економија

Малина српска, а џем немачки

Преточена у сок, скувана као слатко, прерађена у намазе, воћне јогурте, па чак и у ракију – ова воћка би била цењена на европском тржишту, али ми то не радимо – извозимо је у леденим сантама

Док се, из године у годину, у ово време потежу питања откупне цене малина, проблеми складиштења и уређења односа малинара и хладњачара, ретки су и готово нечујни гласови стручне јавности – да постоје и други начини да се ови проблеме реше. Интензивнија прерада овог воћа и пласман готових производа на страна тржишта, кажу, умногоме би били кориснији по произвођаче, али и по српску економију. Преточена у сок, прерађена у слатко, џем, намазе, воћне јогурте, па чак и у ракију – српска малина би била цењена на европском и на светском тржишту, сматрају стручњаци

– Зашто вашу лепу малину, коју Немци фино упакују и прераде у џем, па извозе у Канаду, не пакујете ви, питала ме је недавно познаница из Торонта. И – у праву је. Ми малину гајимо искључиво за извоз, и то у непрерађеном облику. Треба покренути опсежну промотивну кампању да, уместо извоза замрзнуте малине, сок или џем од овог воћа буду наш извозни заштитни знак – сматра Милан Простран, секретар Удружења за пољопривреду и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије (ПКС).

Многе препреке се, међутим, налазе на путу од малињака у Ариљу Ваљеву или у Брусу до рафова у иностранству, пуних српских сокова, џемова и слатког од малина. Уосталом, и на рафовима наших водећих трговинских ланаца има свега неколико домаћих производа од малине. Саговорници „Политике” оцењују да је и то могуће променити.

– Најпре треба уредити односе између примарних произвођача малине, прерађивача, хладњачара, шпедитера, банкара, извозника и свих других у ланцу – сматра Драго Цвијановић, директор Института за економику пољопривреде, додајући да је наш сок од малине добијао најбоље оцене на сајмовима у свету, а да га ми немамо у понуди.

– Зависимо једино од тога да ли ће неко да купи нашу свежу малину или неће да је купи. Због тога треба урадити све да се ово воће преради и тако прода, а не да се само замрзава. Нарочито, што у тој причи нисмо само ми, већ и државе попут Пољске, па ће конкуренција бити све већа. То, уосталом, није случај само са малином, већ и са свим другим пољопривредним производима – сматра Цвијановић.

На питање ко би требало да иницира озбиљнију прераду и пласман такве робе на страна тржишта, наши саговорници одговарају да то не би требало да буде само држава.

– Ја сам присталица тога да министарство и влада доносу само системске законе и одлуке, а да наши произвођачи и прерађивачи покрену иницијативу. Ту би требало да се укључе и привредне коморе, савези и удружења и да се покрене свеобухватна иницијатива да кренемо у масовну прераду наше малине у готове производе, које бисмо, потом, извозили – каже Цвијановић, док Простран сматра да треба укључити и друге тржишне играче.

– Тачно је да одлуку о преради треба препустити великим системима и компанијама, али потребно је и промовисати такве производе и укључити трговинске ланце, угоститељство, па и оне који се баве туризмом – оцењује Простран.

Да би корист могла бити велика – слажу се обојица наших саговорника. Без обзира на то да ли би се малина прерађивала у сокове, џемове, смесе за колаче или ракију, донела би већу зараду, али и покретање нових погона, запошљавање људи и отварање нових радних места.

– Прерадом се, осим тога, решава и проблем складиштења, јер се добијају готови и дуготрајнији производи, па нема скупог чувања и замрзавања у хладњачама – закључује Цвијановић.

Осим извоза, Милан Простран сматра да треба јачати и домаћу потрошњу. Према његовим речима, у свету се годишње произведе око 400.000 тона малине, од чега у Србији, чак, 80.000 тона. То потврђују и у Министарству пољопривреде и трговине. Кажу да се производња малине у Србији у последњих шест година креће од 75.000 до 85.000 тона, док је 2010. године произведено 83.870 тона.

– Процењивало се да ће род у 2011. години бити на прошлогодишњем нивоу, а у појединим крајевима и до 10 одсто већи. Након града који је 24. јуна захватио подручје Ужица, Ариља и Чачка, пријављене су велике штете у овим окрузима, где је, углавном, страдало воће, а малина је у ариљском крају оштећена, у просеку, од 40 до 50 одсто. Последица ће, према процени стручних служби, бити смањен род малине за једну трећину у односу на очекивану производњу – објаснили су у министарству.

С. Деспотовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!