У вишим деловима Западне Србије снег је нападао до 30 центиметара и нанео штету воћу. Малинари кажу да ће тешко моћи да се опораве од овог снега.
Уколико се остваре најаве метеоролога и температуре буду и минус три у наредних неколико ноћи овогодишњи род би могао значајно да буде умањен, речено је у Институту за воћарство у Чачку.
Још се не може проценити досадашња штета због снега који је ноћас нападао у чачанском крају и другим вишим деловима Западне Србије, рекао је директор Института за воћарство у Чачку Милан Лукић.
Он је додао да је због снега највише погођена малина и махом коштуњаво воће пошто је дошло до ломљења родних ластара услед тежине влажног снега. Како каже, до 30 центиметара снега је нападало ноћас у Чачку и околини, затим Сјеници, Пријепољу, Новој Вароши, Ивањици, Ариљу, Косјерићу и Чајетини.
Лукић је рекао Тањугу да је, на пример, на територији Нове Вароши на појединим местима нападао снег и више од 30 центиметара.
“Неминовно ће бити смањени приноси. Још немамо информације да ли је и код дрвенастог воћа дошло до ломљења грана”, додао је он.
Лукић је казао су ниске темепратуре, такође, оштетиле воће односно тек заметнуте плодове који су најосетљивији, као и цветове. Услед ниских температура оштећене су углавном коштуњаве врсте воћа, делом јабучастог и нарочито засади јагоде који нису покривени фолијама, додао је он.
Лукић је рекао и да претходних година није било толиког снега, али да јесте било мразева.
“Ако буде потрајао снег и ниске температуре, ако буде минус три, како је најављено, за ноћ четвртак на петак, то ће бити погубно за све врсте воћа. Кајсија је у фази у којој не би требало да буде оштећена. Темепературе од минус два или минус три могу значајно да смање род јабуке, шљиве, крушке и брескве”, навео је директор Института.
Он каже да много зависи и од тога колико тај минус може да потраје у периоду од поноћи до пет или шест сати ујутру када је најхладније.
Такође, доста зависи и од тога да ли ће бити мразева када прође овај хладан талас, нагласио је Лукић.
Додао је и да је најбоље решење за заштиту од мразева систем за орошавање, које нажалост има мали број засада, док паљење одређених материјала, на пример, гума може само донекле да ублажи ниске температуре и спречи промрзавање.
Драган Вукајловић из Удружења Српска малина оценио је да му је невреме, праћено мразом и снегом нанело штету на око 60 одсто рода малине, а да ће “тешко било који малинар моћи да поврати оно што је уложио ове године”.
“Снег је поломио све родне гране, а пре тога био је и мраз. Не знам како ћемо покрити ове губитке. У нормалној земљи било би договора са државом” оценио је Вукајловић.
У планинском делу општине Пријепоље пало је између 15 и 35 центиметара снега који не представља посебну опасност за малињаке, али су угрожени воћни засади, речено је агенцији Бета у Служби за пољопривреду.
Снега има највише на Јабуци и Каменој Гори где је јутрос измерено више од 30 центиметара новог снега. У делу општине где је највише засађених малињака и воћњака, снега има до 10 цениметара.
“Снег за сада не представља посебну опасност за малињаке јер је вегетација тек на почетку, али угрожени су воћни засади, посебно уколико се обистине прогнозе о осетном мразу наредних јутара”, рекао је руководилац службе Ифет Хамзич.
У општини Пријепоље последњих година засађено је више од 10 милиона садница малине, па је разумљива бојазан малинара за судбину засада које већ другу годину за редом погађају интензивне снежне падавине у фази пуне вегетације.
Бета,Танјуг
фото: shutterstock