Блокада магистралног пута према мору Пријепоље-Бијело Поље још траје, а малинари из ужичког и пријепољског краја поручују да неће одустати од захтева да аконтна цена малине буде 180 динара и да ће остати на блокади док им се не обрати неко из руководства државе.
„Очекујемо премијерку Ану Брнабић и нећемо одустати од свог захтева, све док држава не буде посредник и гарант у преговорима са хладњачарима“, рекао је Бобан Пурић из Удружења Лимска долина.
Пурић истиче да се полиција јутрос повукла и да су на блокади присутни само саобраћајци који преусмеравају саобраћај на алтернативни правац кроз Пријепоље.
И после разговора са Сенадом Махмутовићем, државним секретаром у Министарству пољопривреде, чији је став да адреса за тај захтев није држава, произвођачи малина који траже да минимална откупна цена буде евро и по по килограму не одустају од блокаде.
Путнички и теретни саобраћај одвијају се алтернативним правцима кроз град.
Незадовољни ценом, произвођачи малина из Пријепоља, Прибоја, Ивањице и Ужица блокирали су у суботу пут ка Црној Гори и ту провели ноћ.
Током протеста дошло је до сукоба са полицијом а четворо произвођача малина је лакше повређено. Почетна цена од 50 до 80 динара по килограму не подмирује, кажу, ни трошкове производње.
– Ми смо хтели да седнемо да направимо агенду, у среду ће бити одржан одбор за пољопривреду где су позвани и представници малинара. Дошли смо с предлогом да размотримо начин и могућност одржавања састанка и са премијерком, али нисмо имали прилике да то предложимо. Са 500 људи је тешко разговарати – рекао је Сенад Махмутовић, државни секретар у Министарству пољопривреде.
Окупљени воћари очекују помоћ премијерке и Министарства финансија, наглашавајући да недавно формирана група за малину није одржала ниједан састанак.
– Пољопривредни произвођачи не траже од државе новац. Они траже да се регулише тржиште и да се стане на пут онима који препакују нашу робу, који робу из увоза продају као српску. Да се стане на пут монополистима и хладњачарима који би хтели преко ноћи да зараде милионе на грбачи малинара – рекла је Слађана Станковић из Удружења пољопривредних произвођача.
Народна странка је саопштила да је недопустиво да држава пендрецима одговара на захтеве малинара.
– Оштро осуђујемо реакцију државе на протест малинара пријепољског и ужичког краја. Уместо представника Министарства пољопривреде, државни врх Србије одлучио је да на малинаре пошаље кордон полиције и да на њихове захтеве одговори ударцима. Народна странка подржава малинаре у борби за испуњење њихових захтева и позива све пољопривреднике, као и све грађане Србије, да оштро осуде овакву реакцију државе и подрже малинаре. Уколико подршка изостане, ударце пендрецима сутра ће трпети и повртари и ратари, лекари, професори, судије, пензионери и сви који мирним путем покушавају да остваре своја права – наводи се у саопштењу Народне странке.
Потпредседник Народне странке и посланик у Скупштини Србије Мирослав Алексић, уз оштру осуду реакције државе на протест малинара, најавио је да ће од Одбора Скупштине Србије за пољопривреду, чији је члан, затражити да се изјасни о захтевима малинара. Поводом овог случаја огласио се и Мирослав Паровић, председник Народног слободарског покрета. – У Србији многе ствари делују потпуно апсурдно, па тако полиција грубом силом реагује на протест малинара, а до сада никада није реаговала на деценијски криминал и нетржишно понашање разноразних накупаца, увозника и извозника пољопривредних производа. Нећу претерати уколико кажем да мафијашки картел који постоји у српској пољопривреди по обиму посла и штетности по народ и државу превазилази и нарко картеле. Питам се ко дозвољава хладњачарима да договорно спуштају цене воћа и поврћа у откупу?
Ко допушта монополе у извозу житарица. Ко дозвољава неконтролисан увоз меса из иностранства – наводи Паровић у свом реаговању.
Он додаје да је одговор јасан. – Држава својим чињењем или нечињењем допушта нетржишне услове у којем штету имају само пољопривредни произвођачи. И онда не треба да чуди што нам из иностранства не долази озбиљан капитал у пољопривредну производњу и зашто само међународни и домаћи хохштаплери виде интерес – закључује Паровић.
Извор: Данас.рс