Србија

МАЛО МОРГЕН! Америка и ЕУ траже да се затвори српско-руски центар за ванредне ситуације у Нишу

Украјинска криза ставила је у жижу јавности српско-руски центар за ванредне ситуације у Нишу, а, према писању медија, САД и ЕУ сугеришу да се центар затвори.

Професор београдског Факултета за безбедност Милан Мијалковски истиче да су се и пре чули слични захтеви, иако је јасно да центар у Нишу није војна база, и оцењује да, уколико су наводи медија тачни, САД и ЕУ настоје да спрече било какво “појављивање” Русије у региону.

“Генерално посматрано, САД и ЕУ, а пре свега САД, већ годинама на Балкану имају апсолутни и потпуни утицај на све земље.. .а тај утицај је толико велики да се свако помињење Русије схвата као ‘инфилтрација’ и ‘дочекује на нож'”, рекао је Мијалковски Тањугу.

Он садашњу ситуацију са украјинском кризом упоређује са атмосфером из доба “хладног рата”, те сматра да ће сукоби измедју САД, ЕУ и Русије бити још израженији, а притисци на Србију већи.

“Србија ће у том погледу бити изложена одређеним притисцима и порукама с обе стране, са којима се за сада наше руководство веома успешно носи”, рекао је Мијалковски.

Српско-руски хуманитарни центар у Ниšу намењен је брзом реаговању у случају поžара, поплава и земљотреса, а званично је почео са радом поцетком 2012.

Почетком 2009. године, америчка Глобална агенција за стратешке анализе (СТРАТФОР) објавила је истраживање по коме би центар у Нишу могао бити први логистички центар са потенцијалном војном употребом изван територије бившег Совјетског савеза.

За разлику од Русије, која није војно присутна у региону, најпознатија НАТО база на овом подручју је база “Бондстил” на Косову, која је у оперативној употреби од 2000. године.

По објављеним подацима из 2013. године, Русија је имала 25 војних база у иностранству а САД – тридесетак пута више.

Уз базе и аеродроме у региону – Италији, Румунији и Бугарској…- присуство НАТО је много израженије и у други деловима света, али и Русија планира да ојача капацитете у том сегменту.

Русија планира да прошири стално војно присуство изван својих граница отварајући војне базе у неким страним земљама, изјавио је у фебруару руски министар одбране Сергеј Шојгу.

Он је навео да се на листи тих земаља налазе Вијетнам, Куба, Венецуела, Никарагва, Сејшели, Сингапур и још неколико држава, пренела је руска агенција РИА Новости.

Москва тренутно има само једну поморску базу изван бившег Совјетског Савеза, и то у Тартусу у Сирији, али је судбина ове базе неизвесна због грађанског рата, који и даље траје у тој земљи, наводи руска агенција.

Украјинска криза, која је почела у априлу ове године довела је и до пооштрених односа Русије и НАТО, чији званичници на самиту у Велсу разговарају о формирању ударне јединице за брзо реаговање и изградњу војних база на источним ободима НАТО.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!